Na večerní obloze ze severní polokoule se objevila jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Předtím už okouzlila pozorovatele na jižní polokouli a zaujala svým ohonem i ve vesmírných observatořích, když prolétala mezi Zemí a Sluncem. Nyní přicházejí zprávy, že její ohon může dosahovat až deset stupňů délky, a to dokonce za šera. Mnozí ji už označují za „Velkou kometu 2024“.
Kometu teď najdete snadno. Stačí se podívat k západnímu obzoru – přímo nad místem, kde zapadlo Slunce, lehce doleva. Vpravo od ní je jasná hvězda Arcturus a kousek dál Velký vůz. Nízko na jihozápadě září i planeta Venuše. Jméno komety odráží její objev – byla nalezena v lednu 2023 v Číně na observatoři Tsuchinshan a v Africe observatoří ATLAS.
Po celá staletí lidé věřili, že neobvyklé úkazy na nebi, jako jsou komety, mají hlubší význam
Takto líčí pozorování komety v roce 1528 francouzský badatel Ambrois Paré: „Kometa byla tak děsná, tak strašlivá a způsobila takovou hrůzu mezi lidmi, že někteří zemřeli strachem a jiní onemocněli. Byla neobyčejně dlouhá a krvavě zbarvená. Nahoře byla vidět ohnutá paže, držící velký meč, jako by jím chtěla sekat. U špičky byly vidět tři hvězdy. Po obou stranách komety bylo lze spatřit mnoho sekyr, nožů, zakrvácených mečů a mezi nimi mnoho ohyzdných zakrvácených lidských obličejů s vousy a rozježenými vlasy.“
S temnými věštbami je spojena například i známá Halleyova kometa, pojmenovaná po britském astronomovi Edmondu Halleyovi, který zjistil, že opakovaná pozorování komety jsou ve skutečnosti jedním a tím samým objektem. Jedním z nejvýraznějších okamžiků, kdy kometa vstoupila do lidských dějin, byla normanská invaze do Anglie v roce 1066. Právě tehdy se objevila na obloze a byla považována za znamení osudu. Tato událost je dokonce zachycena na slavné tapiserii z Bayeux, kde je kometa zobrazená v souvislosti s bitvou u Hastingsu, která určila osud Anglie. Objevuje se přibližně každých 76 let a během posledního průletu v roce 1986 byla zkoumána kosmickými sondami, což výrazně přispělo k našemu poznání těchto starobylých objektů.
Zajímavý popis se dochoval z roku 1506, kdy se prý na několik nocí objevila kometa, jejíž ohon směřoval přímo na Španělsko. V témže roce dozrálo mnoho ovoce, které však bylo zničeno housenkami a krysami. O osm až devět let později zasáhla Španělsko a Itálii silná zemětřesení, která v Konstantinopoli způsobila zřícení mnoha budov a smrt mnoha lidí.
Současné zaujetí astrologickými proroctvími pomáhá vysvětlit, proč dokumenty jako Kniha zázraků oplývají slunci a měsíci - a zejména kometami, které byly ve starověku považovány za zvěstovatele zkázy. Autoři jako Johannes Virdung von Haßfurt (1463–1538/39) publikovali každoroční předpovědi světových záležitostí na základě pozorování komet a konjunkcí nebeských těles.
Obrazy komet v Knize zázraků se často objevují doprovázené přírodními katastrofami, jako jsou zemětřesení, záplavy a morové rány, které byly chápány jako součást kontinua božských znamení, která předpovídala nadcházející apokalypsu a vyzývala lidstvo k pokání za své hříchy.
O kometách se píše i ctihodný Beda, anglosaský mnich, jenž žil v Northumbrii koncem sedmého a začátkem osmého století. Beda byl jedním z nejučenějších mužů raného středověku. V kapitole 25 svého vědeckého pojednání De natura rerum (O povaze věcí) popisuje komety jako hvězdy s plameny jako vlasy. Rodí se náhle, což je předzvěstí změny královské moci nebo moru nebo válek nebo větru nebo horka...
Napsal Petr Matura
Zdroje: astro.cz, priznakytransformace.cz, nasa.gov, bbc.com, theconversation.com
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.