Uprostřed Šumavy se nachází jedno z údajně nejstrašidelnějších míst, které se proslavilo zejména díky nechvalně proslulému sériovému vrahovi Ivanu Roubalovi. Je jím usedlost Pohádka u Čachrova. Pohádka má však údajně i temnou dávnou historii.
V 16. století se zde usadila německá rodina a postupně na místě vznikly celkem tři statky, z nichž postupem let zůstal nejmladší z nich, postavený v 19. století, který se jmenoval Christlhof.
foto / Petr Matura
V roce 1828 vypukl v nedalekém Strážově požár. Nakonec shořelo 78 domů a rozzlobení lidé potřebovali tehdy najít viníka, na němž by si vylili svoji zlost. Hněv se obrátil proti staré vdově, žijící nedaleko Pohádky v opuštěné chatrči. Tato stařena byla bylinkářkou a možná byla znalá i magie. Snad proto měli lidé pocit, že může za všechna neštěstí. Vyhnali ji tedy z chatrče, bili ji a kamenovali. Stařena se z posledních sil doplazila k Christlhofu, kde stála osamělá bříza. Tu údajně proklela a spolu s ní i statek včetně všech jeho obyvatel. Teprve potom zemřela. Podle vyprávění strom vpil její krev a od té doby měl údajně červené dřevo. Lidé mrtvé tělo ženy prý vhodili do chatrče a tu srovnali se zemí. Od těch dob se na usedlosti mělo usídlit zlo. V průběhu dalších let zde prý mělo dojít k několika neštěstím, včetně sebevražd.
Ještě na konci války statek obývala německá rodina, jejíž syn se měl po kapitulaci vracet domů a byl kýmsi zastřelen v blízkosti statku. Zanedlouho byla německá rodina odsunuta a statek tak osiřel. V té době počešťování německých názvů v pohraničí dochází k dnešnímu pojmenování – Pohádka.
Statek nezůstal navždy opuštěn. Další majitelé však Pohádku nikdy nevlastnili příliš dlouho a často se tu střídali. Mluví se o manželích, kteří zde tragicky zahynuli. Žena se zbláznila a muž se poté rozhodl spáchat sebevraždu oběšením. Jedna z dalších majitelek zase prý na Pohádce nemohla klidně spát, pronásledovaly ji zde zlé předtuchy a vidiny, a tak nakonec musela statek raději opustit.
V roce 1991 se na Pohádku přistěhoval tehdy ještě snad zcela bezúhonný a nenápadný samotář Ivan Roubal. Ten chtěl Pohádku opravit a věnovat se zde chovu jelenů. K chovu nedostal povolení, a tak na Pohádce začal chovat černá vietnamská prasata. Občas navštěvoval místní hostinec a svědci pamatují, že tento samotář postupně začal vypadat jaksi zadumaně, divně. Tehdejší hostinský dodnes vzpomíná na jeho studený pohled, z něhož prý až mrazilo. Jako kdyby mu pobyt na Pohádce příliš neprospíval a on upadal do depresí. V roce 1994 byl Roubal zatčen, Pohádka zůstala opuštěna a zvířata, která zde Roubal choval, prý na Pohádce pošla hlady. Roubalovi bylo prokázáno pět vražd, ale spekuluje se o tom, že obětí bylo daleko více. Právě na Pohádce měl některé své oběti nechat zlikvidovat vietnamskými prasaty a jiné hodit do žumpy. Stopy lidských ostatků prý kriminalisté na Pohádce nakonec nenašli, ale jistá známá senzibilka v místě, kde se původně nacházela prasata, vnímala násilí a utrpení. Sám Roubal zemřel v roce 2015 ve věznici Karviná ve věku 64 let. Tak se možná i sám Roubal stal obětí prokleté usedlosti.
Další obyvatelka nedalekého Strážova také věří na prokletí místa. Údajně zde nocování přináší smůlu. Možná však záleží na tom, za jakým účelem člověk na statku pobývá, protože místo je hojně navštěvováno senzibily a skupinami zabývajícími se kontaktem s duchy.
Sám jsem měl možnost spát na Pohádce s přáteli a i když se zabývám záhadami, neměl jsem zde žádný děsivý zážitek. Pravdou však je, že jsem měl pocit, jako kdyby mě kdosi bedlivě sledoval vždy, jakmile jsem se vzdálil od skupiny přátel. Podotýkám, že jsem zvyklý taková místa navštěvovat i sám. Je pravdou, že na Pohádce jsem vnímal spíše negativní energii, ale samozřejmě se mohlo jednat rovněž i o můj subjektivní pocit.
Na Pohádce také často selhává technika, a to dokonce i profesionálním filmařům. Vnímavější jedinci určitě negativní energii na tomto dodnes špatně dostupném a odlehlém místě pocítí. A i kdyby měli pravdu skeptičtí badatelé, kteří tvrdí, že se na Pohádce žádné neštěstí nestalo, zvláštní atmosféra místa je dána mimo jiné už i egregorem, který zde byl nechtěně stvořen - a působí velmi silně...
napsal Petr Matura
zdroje: lit.paramag.eu, ČT24.ceskazelevize.cz, prazdnedomy.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.