Hrady a stará šlechtická sídla přitahují po celém světě zájem nejen historiků a turistů, ale také záhadologů a milovníků nadpřirozena. Rovněž i ruský Petrohrad má své strašidelné sídlo. Je jím slavný Petrohradský hrad svatého Michala.
Andrew Shiva / Wikipedia / CC BY-SA 4.0
Postavit ho nechal ruský car Pavel I., kterého někteří nazývají "ruským Hamletem", a nahradil tak původní letní palác Alžběty Petrovny. Právě v něm se roku 1754 budoucí car Pavel I. narodil.
Základní kámen nového paláce byl na pokyn cara položen 26. února 1797. Na jeho projektu oficiálně pracovali dva architekti, Vasilij Baženov a Vicenzo Brenna, ale byl tu i architekt třetí, samotný car, jenž podle legendy sám sestavil několik nákresů. Zámek byl postaven v rekordně krátké době, a to za pouhé tři roky.
Hrad byl pojmenován na počest domácího kostela, vysvěceného na den svatého Michala.
1. února 1801 se na zámku usadil car se svou rodinou a služebnictvem. Protože se obával palácových převratů, učinil z hradu carskou rezidenci, ze všech stran obklopenou vodou. Na severu a východě hrad od zbytku města oddělovaly řeky Moyka a Fontanka, na jihu a západě pak Cěrkovský a Vozněsenský kanál. Tento "příkop" umožňoval přístup k paláci po třech zvedacích mostech, střežených strážemi a dokonce i děly. Trvalo však jen pouhých čtyřicet dní, než byl Pavel uškrcen ve své vlastní ložnici. Stalo se tak v noci z 11. na 12. března.
Pavel I. / Vladimir Borovikovsky, Public domain, via Wikimedia Commons
S vraždou Pavla I. je spojena temná legenda, která vypráví, že několik měsíců před jeho smrtí se v Petrohradě objevila jakási vědma, která mu prorokovala, že bude žít tolik let, kolik bude písmen nad branou Vzkříšení v novém paláci. V nápisu "TĚM, KTEŘÍ JSOU SVATÍ, ABY MĚLI DLOUHÉ DNY" je čtyřicet sedm znaků. A Pavlovi bylo právě čtyřicet sedm let, když byl zavražděn... Po jeho tragické smrti se rodina a dvůr vrátili do Zimního paláce a Michajlovský hrad začal být předmětem děsivých legend a pověstí. Existovala například legenda, že duše cara zde zůstala navždy uvězněná, odsouzená bloudit chodbami Michajlovského hradu. Někteří viděli obrysy carovy postavy v temných oknech paláce, a to včetně vojáků, kteří palác střežili, jeho nových obyvatel i obyčejných kolemjdoucích, kteří si v oknech všímali světélkující postavy.
Po atentátu, který se odehrál v jeho zdech, čekal tedy hrad poměrně neslavný konec. Velice brzy po carově smrti se ponurý hrad, opuštěný carským dvorem, stal obecně jedním z nejznámějších strašidelných petrohradských sídel duchů a zdrojem strašidelných pověstí.
Car Pavel I. je jednou z nejpodivnějších a rovněž také i nejzáhadnějších postav ruských dějin. A jeho dům, carský hrad, je mu v tomto skutečně velmi podobný; život obou je opředen legendami, pověstmi a mýty, jejichž obsah nám může připomínat gotický román...
V roce1823 byla v Michajlovském zámku umístěna Vojenská inženýrská škola svatého Mikuláše. Od té doby se zámku také říká Inženýrský zámek. V témže roce byly odstraněny zvedací mosty a zasypány kanály. Zámek tak však bohužel ztratil velkou část ze své velkoleposti.
napsal Petr Matura
Zdroje: cs.wikipedia.org, museum.ru, esoteric.wikireading.ru, turby.by.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.