Město Regensburg, česky Řezno, asi není třeba představovat. Toto město má velmi bohatou historii. Založení Řezna sahá do hluboké minulosti, konkrétně do dob Keltů, kdy se na místě dnešního města nacházela keltská osada Radasbona. Za dob Římanů zde již stála pevnost Castra Regina, kde působila celá římská legie o síle až 6000 vojáků.
V roce 739 n. l. zde vzniká také první biskupství, jemuž po určitou dobu podléhala i naše země. Snad díky této bohaté historii je Řezno zdrojem velkého množství záhad i pověstí. Připomeňme si alespoň některé z nich.
foto Petr Matura
Známou památkou města je most, přes který také většina návštěvníků vstoupí do historické části města. Most v Řezně byl postaven v letech 1135 až 1146 a byl prý inspirací pro stavbu pražského Juditina mostu. Právě k řezenskému mostu se váže známá legenda. Stavitelé mostu a katedrály sv. Petra mezi sebou uzavřeli sázku, kdo bude se svým dílem hotov jako první. Stavitel mostu prý prohrával a uzavřel dohodu s ďáblem, že pokud s jeho pomocí dokončí most dříve, než bude dostavěna katedrála, vezme si ďábel na oplátku první živou bytost, která přes most přejde. Po hotovém mostě nechal pak stavitel přeběhnout psa a podmínka dohody s ďáblem tak byla splněna.
Rozzuřený ďábel prý chtěl most zničit, ale nepovedlo se mu to. I tak je však údajně díky němu most prohnutý. Druhý stavitel měl po své porážce spáchat sebevraždu skokem z věže katedrály- tato katedrála je mimo jiné plná tajemných zednářských a možná i templářských symbolů. Templáři měli v Řezně rovněž i svoji komendu.
I když se jedná o legendu, určitě je v původní pověsti ukryto plno tajemství. Hned za mostem, nedaleko Solnice, se nachází soustava původně kupeckých domů, jimiž prochází úzké uličky. K tomuto místu se váže strašidelná pověst a také paranormální jevy, projevující se dodnes...
Kdysi prý zde žil bohatý postarší kupec, který si na stará kolena usmyslel vzít za ženu jednu z nejhezčích dívek ve městě. Jelikož byla chudá, neváhala a na nabídku sňatku kývla. Chtěla se však k majetku dostat co nejdříve a užívat si svobodně se svými mladými milenci. Proto chytře starému kupci do jídla a pití přimíchávala jedovaté byliny.
Kupec sice chátral, ale k odchodu na druhý břeh se stále neměl. Zřejmě však cosi nedobrého tušil a včas poschovával své cennosti tak, aby je nikdo nenašel. Mladé manželce už ale došla trpělivost a ve spánku manžela společně s milencem zavraždila. Jeho tělo hodili do Dunaje, hlavu však zakopali kdesi v domě.
Sousedům žena namluvila, že se manžel vydal na obchodní cestu - a začala prohledávat dům. Ukrytý majetek se však nenašel. Sousedé se začali zajímat a šeptali si o záhadném zmizení kupce. Dívka nakonec tlak nevydržela a spáchala sebevraždu skokem do Dunaje.
Po čase se v okolí začal zjevovat podivný přízrak. Po setmění prý uličkami chodí bezhlavý muž, vedoucí na řetězu černého psa se světélkujícím kožichem. Pes v mordě drží hlavu, jejíž oči těkají na obě strany. Má se jednat o zavražděného kupce, který vodí svoji nehodnou ženu v podobě psa. Kdo je odvážný a dokáže sledovat pohled této hlavy, údajně zjistí, kde je poklad ukrytý. Dodnes zde v křivolakých uličkách můžete toto zjevení potkat. Skutečnou pravdu dnes již samozřejmě nezjistíme, ale základ pověsti by mohl být i pravdivý...
V Řezně se též nachází mnoho starobylých kostelů. Jeden z nich je zasvěcen svatému Emmeramu, česky Jimramovi. Tento světec se v Řezně na žádost místního vévody usadil a stal se biskupem, což se mu stalo osudným. Vévodova dcera Ota ho totiž označila za otce svého dítěte. Myslela si totiž, že když vše svede na svatého muže, věc se ututlá. Vše ale bylo nakonec jinak, protože její horkokrevný bratr se vydal za biskupem, který byl mimo Řezno, věc násilně vyřešit. Nešťastníka nechal odvléct do stodoly, přivázat na žebřík, následně mu nechal uřezat všechny končetiny a připravil jej o oči. Nakonec mu nechal uříznout i jazyk.
I tak lidé prý našli biskupa ještě živého. Po jeho smrti se však začaly dít zázraky. Jeho nohy se podle legend údajně vznesly a zmizely v nebi. Je známo také mnoho vyléčení při modlitbách k tomuto muži, jenž se stal světcem a později také patronem města Regensburg, kde se nacházejí i jeho ostatky.
napsal Petr Matura
zdroje: cs.wikipedia.org, regensburgpruvodce.cs, de.wikipedia.org, wkijii.com
Vaše názory
zajímavé...
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.