Ve středověku byl prsten svému nositeli mnohem víc, než jen dekorativním doplňkem. Sloužil též kupříkladu i jako pečetidlo, odznak moci nebo jako znak příslušnosti k nějaké organizaci či řádu. V době středověku, kdy byly magie, přírodní nauky a náboženství propojeny, představovaly navíc prsteny i symboly víry a nosily se také jako amulety. Takový amulet měl mnoho "úkolů", například ochranu proti uhranutí, sloužit mohl rovněž i jako symbol udržení dobrého zdraví a podobně.
Prsteny claddagh: foto Pixabay
Některé prsteny však měly zejména magický účel. Jako příklad můžeme zmínit záhadný prsten, na jehož dvanáctibokém obvodu je vyryto jakési zaklínadlo, se kterým si nikdo po dlouhá léta nevěděl rady. Nakonec bylo zjištěno, že text je pravděpodobně zaznamenán raně gotickými majuskulemi (původní forma písmen v latince A, B, C …, jež se objevila kolem 3. století př. n. l.) a kapitálkami irsko-anglosaského ozdobného písma, které se běžně nepoužívalo ani v době, kdy byl nápis zřejmě vyryt.
Při konečném dešifrování vyšla najevo velmi zvláštní věta, která v překladu zní asi takto: ,,Odmítni mne, Ježíši¨. V dobovém kontextu lze tento překlad chápat rovněž ve smyslu: ,,Znič mne, Ježíši“… Tato skutečně zvláštní, až podivná věta nám klade otázky, co měla vlastně znamenat. Mohlo se snad jednat o jakousi magickou formuli, která vyjadřuje nejvyšší odevzdanost do boží vůle? S pomocí Ježíše tak lze vymazat ego člověka a majitele prstenu následně může prostoupit boží duch.Za zmínku stojí také prsten, nalezený v Německu, který datujeme přibližně do roku 1650. Nápadně se podobá prstenu Claddagh, do jehož podoby mu schází pouze korunka nad srdíčkem. Je složen ze tří propletených kroužků tvořících celek. Na každém ze nich je vyryta část nápisu, jenž v překladu znamená: "Můj začátek a konec. Co Bůh spojil, žádný člověk nerozdělí".
Claddagh prsteny začaly psát svoji historii před asi třemi sty lety, ve stejnojmenné malé rybářské vesničce na irském pobřeží nedaleko Galwaye, podle níž byl prsten i pojmenován. Tento neobyčejný prsten je oblíbený pro svůj význam, který symbolizují dvě spojené ruce držící srdce doplněné o korunu.
Ke vzniku tohoto prstenu se vztahují hned dva legendární příběhy. První vypráví o Margaret Joyce, která po svém španělském manželovi zdědila velké množství peněz. Když se vdala za místního starostu, své bohatství využila k vybudování mnoha mostů a všeobecně k celkovému zlepšení tehdejší infrastruktury. Symbolický prsten jí měl být odměnou přímo z nebes, neboť jí ho prý do klína upustil prolétající orel.
Druhý příběh popisuje osudy Richarda Joyce, kterého zajali Alžířané a prodali ho jako otroka maurskému zlatníkovi. Po vyjednáváních krále Viléma III. byli na konci 17. století všichni zajatci propuštěni, stejně tak tedy rovněž i Richard. Zlatník mu nabídl velký majetek i ruku své dcery, aby v Alžíru zůstal. Joyce však lákavou nabídku odmítl a vrátil se do rodného Claddaghu i s prvním prstenem v tomto designu, který vyplynul z jeho stesku po domově.
napsal Petr Matura
zdroje: en.wikipedia.org, fier.cz, claddaghrings.com aj.
Vaše názory
:))
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.