Středočeské město Příbram je známé zejména jako město hornické. Dnes si návštěvníci mohou prohlédnout mnoho podzemních tras, od těch nenáročných až po adrenalinové. Podzemí samo o sobě je tajemné a při návštěvě štol se mnoho lidí ocitne v jiném světě. S podzemím je také spojeno mnoho místních legend a pověstí.
Jedna z nich vypráví, že pod starou částí města, především pod náměstím, se dodnes nachází několik pater hluboké podzemní chodby, dnes zčásti zavalené. Jsou prý pozůstatkem po dávné těžbě stříbra. Jedna z chodeb měla vést z Mariánského údolí středem celého města a ústit měla až za starými masnými krámy za místním potokem. Vchod do ní se údajně skrývá pod kamennou deskou, a to uprostřed Mariánského údolí.
Příbramské doly: foto Petr Matura
V dolech se měli zjevovat rovněž i skřítci, kteří hlídali podzemní poklady. Lidem měli často pomáhat a varovat je před nebezpečím. Dnes nám víra v permoníky může připadat jako pohádka, ale staří horníci na ně věřili a nikdy by je neurazili. Když se tak někdy náhodou stalo, zpravidla to horníkovi přineslo smůlu.
V dolech jistě mohou bloudit i duše nebohých horníků, kteří zahynuli při důlním neštěstí 31. května 1892, kdy shodou nešťastných náhod vzplanul v dole Marie požár. Udušením zahynulo 319 horníků a záchranářů. V květnu od této katastrofy uplynulo 130 let.
U dnešního kruhového objezdu na konci Plzeňské ulice stával dům zvaný ,,Na Hrádku“. Bylo to staré panské sídlo příbramské šlechty. O tomto domě kolovaly zvěsti, že se zde zjevuje přízrak prvního probošta z nedaleké Svaté Hory, V. A. Jana Ungara z Rabu, který konec života strávil v ústavu pro choromyslné. Tento přízrak údajně nebyl jediným, který se zjevoval. V podzemí domu se prý nacházely tajné chodby, z nichž jedna měla vést pod rybník zvaný Dolejší obora. Dům byl bohužel zbourán v 50. letech minulého století, ale podzemní chodby se možná dochovaly-kdo ví?
Svatá hora: foto Petr Matura
Jedna z novodobějších záhad se váže k druhé světové válce. Tehdy nacisté v Příbrami založili výzkumný ústav společnosti Waffenunion-Skoda-Brünn GmbH. Mimo jiné zde měl probíhat také výzkum raketových zbraní, do něhož se snažili zapojit i bývalé profesory Vysoké školy báňské. Jedním z nich byl i profesor František Čuřík, který byl podle některých názorů donucen spolupracovat v jejich výzkumném ústavu Waffen-Union Research Institute v Příbrami na balistických výpočtech raket V-2. Jedna z verzí praví, že profesor raději spáchal sebevraždu, než by se podílel na výzkumu vražedné zbraně. Co se ve skutečnosti v průběhu války v Příbrami dělo, je dodnes předmětem dohadů mnoha badatelů. Někteří tvrdí, že zdejší hluboké štoly skrývají ještě nejedno tajemství.
Ani okolí Příbrami není chudé na zajímavé legendy. Například v blízkém Podlesí se prý pod svahy Třemošné zjevuje přízrak červeného psa, který má ohnivé oči a tlamu. Vynechat pak nemůžeme ani Svatou Horu u Příbrami, která se pyšní soškou Panny Marie, údajně vyřezanou arcibiskupem Arnoštem z Pardubic. Soška měla zázračnou moc a mimo jiné poukazovala na blížící se nebezpečí, když se prasklina na levé tváři sošky, která byla obvykle úzká, viditelně rozšířila. Díky této sošce také údajně došlo k mnoha zázračným vyléčením. Příbram a okolí pak jistě nabízí ještě mnohem více pověstí a záhad, které stojí za pozornost.
napsal Petr Matura
zdroje: M.Stejskal: Labyrintem tajemna, pribram.cz, epochaplus.cz, poznejpribrm.cz aj.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.