Na silnici z Wrocławi do Kłodzka leží městečko Ząbkowice Śląskie, které se pyšní rozsáhlou zříceninou hradu a také šikmou věží. Málokdo však ví, že toto město je rovněž spojeno s legendární hororovou postavou Victora Frankensteina. Co má toto malebné městečko společného se světoznámým monstrem?
Zřícenina zámku v Ząbkowicích Śląskich / foto Petr Matura
V roce 1818 napsala mladá angličanka Mary Shelley román s názvem ,,Frankenstein aneb moderní Prométheus“. Tento román vypráví děsivý příběh studenta medicíny Victora Frankensteina, který ze zbytků uloupených lidských těl vytvoří a oživí monstrum, jež má zpočátku citlivou povahu, ale protože je mu díky vzhledu odepřena láska, změní se v krvelačného netvora. Tato kniha se stala předlohou mnoha filmových zpracování, avšak byla považována za čirou fantazii autorky. To však nemusela být zcela pravda a Mary Shelley se mohla inspirovat z reálné události. Ząbkowice Śląskie se totiž v 17. století jmenovaly jinak, možná někdo jméno i uhodne… Ano, město se tehdy jmenovalo Frankenstein. To však je jen začátek podivného příběhu.
V této době totiž ve městě řádil gang hrobníků, kteří vykrádali hroby. Podle některých zdrojů prý používali i části lidských těl, ze kterých také vyráběli jakési jedovaté lektvary. Tento jed údajně rozšiřovali do měšťanských domů. Jestli se jednalo o nějaký magický akt - nebo jen o čiré šílenství, to se dodnes neví. Jisté však je, že s takovým počínáním se ve městě brzy rozšířila morová epidemie, která podle kronik vypukla v magickém datu 16. 1. 1606. Pouhá náhoda? Morová nákaza si v následujících měsících vyžádala 2061 obětí, z nichž celou čtvrtinu tvořily děti.
Zastupitelé města začali pátrat po vinících. Brzy odhalili skupinu osmi osob a započalo se s výslechy. Byla ustavena komise, kterou vedl mladý, osvícený medik z města Świdnica . Pachatelé po krutém výslechu přiznali, že jedli syrová srdce malých dětí a prováděli další ohavnosti. Z části těl pak vyráběli magické lektvary. Všichni viníci byli následně odsouzeni k popravám, jež byly zostřeny o další velice kruté tresty. To však řádění moru nezabránilo. Navíc nepomáhala ani procesí a modlitby. V kázáních proti moru se tehdy objevuje jakýsi ,,Ďáblův lovec“, který má být zosobněním napáchaného zla. Postupně se pro něj vžil tehdejší název města ,,Frankenstein“.
O dvě století později cestovala Mary Shelley podél Rýna. Právě tam si mohla vyslechnout historii hradu Frankenstein. V 17. století tam totiž žil syn pastora, který vystudoval medicínu. Protože toužil po koupi hradu, pustil se do podezřelých experimentů, souvisejících s výrobou zlata. Z nějakého důvodu také z některých mrtvých vytvořil nového člověka. Práce se vyplatila, monstrum přežilo svého pána a od té doby prý údajně slídí po městech na Rýně.
Hrad Frankenstein v Německu / foto Pixabay
Jak se však mladá žena dozvěděla o druhém příběhu ze Ząbkowic Śląskich ? V roce 1816 prý trávila čas ve vile na Ženevském jezeře. Tam se seznámila s Dr. Johnem Polidorim, jenž byl fascinovaný popravami, jedy a dalšími podivnostmi. Právě on jí mohl vyprávět o tomto případu, který byl často opisovaný v různých novinách.
Autorku tento příběh zřejmě fascinoval a během deseti měsíců byl jeho děj na světě. Dodnes se však neví, který z obou případů vlastně mladou ženu inspiroval, zda ten od Rýna - nebo ten z Frankensteinu. Velice pravděpodobně však oba dva.
napsal Petr Matura
Wikipedia.org, podroze.onet.pl, zckit.pl aj.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.