Za několik dní nás čeká Valpuržina noc, kdy se mnoho z nás vydá na tradiční pálení čarodějnic, dnes spojené s populárním opékáním buřtů. Navíc v tomto roce přímo na tuto magickou noc připadá novoluní, které bude přát právě magii.
fotografie: Pixabay
O historii těchto svátků jsme již psali a dnes se můžeme vydat na místa, kde se čarodějnice měly skutečně scházet. Ti odvážnější mohou opustit hromadné veselí a vydat se na některá ponurá místa, spojená s čarodějnicemi. Tentokrát vynecháme známé Petrovy kameny a podíváme se na několik méně známých míst.
Například v Písařově, který se nachází asi dvacet kilometrů od Šumperka, najdeme místo zvané ,,Čertí skalka“, ležící nad místním potokem. Právě zde se scházely čarodějnice z celého okolí. Jsou na ní údajně prohloubeniny, které mají být stopami po jejich působení. Jeden mladík byl kdysi této schůzce přítomen. Viděl, jak si čarodějnice rozebraly všechny části jedné z nich .Mladíkovi se podařilo sebrat jednu kůstku a čarodějnice při znovusestavování nahradily chybějící kost bezovým dřívkem. Mladík jednu čarodějnickou dívku poznal a odhalil mezi lidmi její tajemství. Čarodějnice si na mladíka počíhaly a do těla mu za trest zarazily spoustu štětin.
Také okolí Jánské kaple nad Jáchymovem bylo pověstným místem sletů čarodějnic tohoto kraje. Shromažďovaly se tu o Valpuržině noci před prvním májem. V Jičíně zase, pod jičínským zámkem, bývala v městských hradbách „koželužská branka“, kudy chodili koželužníci k vodě máčet kůže. Tomuto místu se dodnes říká ,,Pod koželuhy“. Přes řeku Cidlinu vede most, u něhož stojí kříž s plechovým Kristem. Podle vyprávění byla právě v těchto místech upálena čarodějnice. Po její smrti se tu zjevovali tři velcí černí psi, kteří se každému vrhali pod nohy, takže upadl. Zjevení zmizela, když byl na místě vztyčen zmíněný kříž.
Pohled z Plešivce: foto Petr Matura
Dalším místem, které prý přitahovalo čarodějnice, je vrch Chotuc na Nymbursku. Je to dávné pohanské místo, jež pozitivně nepůsobí ani za bílého dne, navzdory tomu, že byl na jeho vrcholku postaven kostel. Tento vrch mohl skutečně přitahovat osoby s rozvinutějšími parapsychologickými schopnostmi a mohly se zde provozovat magické úkony. Proslavené místo, kde se prý pravidelně konal čarodějnický slet, je také vrch Plešivec v Brdech. Čarodějnice měly působit též v nedaleké Felbabce.
Na hradě Choustník blízko Tábora se na hradním nádvoří zase nachází hluboká studna, o které se vyprávělo, že je shromaždištěm čarodějnic z okolí. Právě v ní se měly o svatojánské noci scházet k divokým tancům.
V okolí Letovic měly čarodějnice své shromaždiště u Dvorska, ve Vymetené Zmole. Jejich hlavní místo srazu však bývalo na Sopouškách, panské louce u Letovic směrem ke Skrekovu. Legenda vypráví, že jeden pacholek, který zjistil, že jeho hospodyně létá na sraz, ji napodobil a účastnil se sletu čarodějnic.
Ve výčtu strašidelných míst bychom mohli pokračovat velmi dlouho. Často se jedná o místa, která dodnes mají velice silnou energii. Můžeme kupříkladu připomenout rovněž i horu Boubín, která byla místem, kde působil a žil známý kouzelník Žídek. Tento kouzelník na sebe dokázal brát různé podoby. Byl prý také výborným léčitelem, ale dokázal i uškodit. Po své smrti údajně nenašel klid a dodnes se zjevuje na úbočí hory Boubín. Provází ho prý strašlivý hřmot, podobný rachocení hromu.
V tento den bychom však neměli zapomenout ani na neprávem odsouzené a umučené oběti, obviněné z čarodějnictví jen z hlouposti a touhy po cizím majetku. Například ve Velkých Losinách, známých z filmu ,,Kladivo na čarodějnice“, najdeme v místním parku pomník, věnovaný těmto nespravedlivě odsouzeným ženám. V Šumperku se zase nachází muzeum, kde se dozvíme pravdu o tomto nechvalně známém procesu. V Mohelnici pak můžeme navštívit místo, kde byl 16. září 1685 upálen nespravedlivě odsouzený šumperský děkan Kryštof Alois Lautner.
napsal Petr Matura
Zdroje: Martin Stejskal: Labyrintem tajemna, enigmaplus.cz, pekelne.webnode.cz,wikipedia.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.