Křížový vrch se nachází v okrese Plzeň-jih, nedaleko Chotěšova, ve kterém najdeme i známý klášter. Křížový vrch, někdy zvaný také Vrabina, nacházející se ve výšce 487 m n. m., byl původně poutním místem s kostelem sv. Kříže. Historie tohoto posvátného vrchu však sahá daleko do minulosti, jelikož zde sídlili Keltové. Někteří psychotronici tvrdí, že v místě za dnešním kostelem se ukrývá velmi silná pozitivní energie a senzitivní lidé, kteří se ke kameni postaví, mohou tuto pozitivní energii čerpat a obnovit tak svoji vitalitu.
Křížový vrch u Chotěšova: foto Petr Matura
Archeologové se domnívají, že později stál na tomto místě také hrad, který však zanikl. Vrabina byla roku 1263 prodána blízkému klášteru v Chotěšově. Roku 1739 zde byl vztyčen dřevěný kříž. Právě ten byl později předmětem uctívání, když se jednoho dne sám od sebe otočil. Po roce 1746 sem začala proudit obrovská procesí zbožných poutníků.
Tento veliký zájem věřících dal podnět k výstavbě kostela, kam byl posléze dřevěný kříž umístěn jako předmět uctívání. Po cestě ke kostelu stálo dvanáct soch andělů. Za josefínských reforem byl kostel zrušen a posléze zbořen. Věřící však na posvátné místo nezapomněli a v letech 1859 - 1862 byl vybudován nový poutní kostel. Později zde byla postavena také rozhledna s hostincem, a tak místo začalo lákat i turisty.
V roce 1967 sem bohužel armáda dala umístit zařízení protivzdušné obrany a z kostela se stala ubikace pro vojáky. Ve věži pak byla umístěna pozorovatelna. Armáda zde sídlila až do roku 1995, kdy byl objekt navrácen církvi, a to ve značně zchátralém stavu. Díky podpoře Mikroregionu Radbuza, čítajícímu sdružení sedmnácti obcí, byl kostel zrestaurován a přístupná je od dubna do října i rozhledna.
Křížový vrch u Chotěšova: foto Petr Matura
K místu se však váže rovněž i strašidelná pověst. Legenda praví, že v nočních hodinách se na Křížovém vrchu zjevuje trojice bílých panen. Panny se úderem půlnoci promění v duchy a straší každého, kdo se k tomuto místu jen přiblíží.
Vypráví se, že jednoho dne se odvážný myslivec vydal na tento vrch tak, aby tam došel přesně o půlnoci. Chtěl totiž jednu z bílých panen zastřelit. Když však došel až na místo a chystal se vystřelit, prošel jeho puškou oslnivý blesk a on při pádu k zemi narazil hlavou na blízký strom. Omráčeného myslivce našla brzy ráno jakási stařena, která mu ránu ošetřila a obvázala. Poté běžela pro pomoc.
Na místo se vydalo několik místních mužů, aby myslivci pomohli. Když však dorazili na místo, po myslivci jako kdyby se slehla zem. Muži usoudili, že ho bílé panny za trest unesly - a dále po něm nepátrali. Jestli myslivec odešel sám - nebo byl opravdu kamsi unesen, to se asi již nikdo nedozví...
Pokud má tato pověst nějaké reálné jádro, určitě se musíme vrátit do dob keltského osídlení tohoto místa. Probíhaly na tomto kopci nějaké magické obřady a je tato legenda jejich ozvěnou? Mohly být panny, zjevující se na tomto místě, kupříkladu nějaké kněžky nebo strážkyně tohoto místa? Nezapomínejme na kámen, který je zdrojem velmi silné energie... Křížový vrch tedy jistě rádi navštíví jak obyčejní turisté, tak i milovníci tajemna a historie.
napsal Petr Matura
zdoje: www.obec-chotesov.cz, hrady.cz, wikipedia.org aj.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.