Babinet.cz  /  Tajemno  /  Za zajímavostmi nedaleko Prahy. Místní upíři, starobylá tvrz i jedinečná zvonice

Za zajímavostmi nedaleko Prahy. Místní upíři, starobylá tvrz i jedinečná zvonice

13.3.2022 - redakce Babinet.cz

Obec Vyšehořovice (dříve Vyšerovice) najdeme v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji. Rozkládá se 25 kilometrů východně od Prahy a 5 kilometrů jižně od Čelákovic, známých mimo jiné tím, že zde byl v roce 1966 na místní zahradě objeven hrob se čtrnácti těly dospělých lidí, na nichž byly provedeny protiupíří zásahy. Jihovýchodně od obce Vyšehořovice se pak nachází i důležitá přírodní památka U skal, řada opuštěných lůmků, které jsou významným nalezištěm rostlinných zkamenělin.

První písemné zmínky o Vyšehořovicích pochází z roku 1178, kdy její část daroval Soběslav II. vyšehradské kapitule. Na tvrzi ve 14. století sídlila mocná vladycká rodina Havla z Vyšehořovic. Po Havlově smrti zdědili majetek jeho synové. 

 

Na tvrzi se následně vystřídalo několik majitelů. V roce 1410 získal větší část Vyšehořovic bohatý staroměstský měšťan a člen městské rady Zikmund Rokycanský. Stará tvrz již nevyhovovala nárokům bohatého měšťana, a tak se Zikmund Rokycanský rozhodl k velkolepé přestavbě. Majetku si však neužil, protože než byla tvrz v roce 1413 přestavěna, Rokycanský umírá. Z dalších majitelů můžeme zmínit například Jaroše z Vyšehořovic, jehož Pražané v roce 1517 veřejně popravili za napomáhání k loupežím.

K poslední výrazné úpravě tvrze došlo na konci 16. století, kdy byl zasypán vodní příkop a zazděn gotický vjezd. Ještě v druhé polovině 17. století byla tvrz obyvatelná, avšak panstvo ji využívalo již jen pouze k hospodářským účelům. Od poloviny minulého století byla tvrz už zříceninou, kterou zůstala v podstatě až do dnešních dnů. Od roku 2008 postupně probíhá rekonstrukce této památky, a to díky úsilí sdružení Přátelé Vyšehořovické tvrze.

Ve Vyšehořovicích však najdeme i další architektonický poklad, skrývající se hned naproti tvrze, a to na místním hřbitově. Je jím zřícenina románsko-gotického kostela sv. Martina. Kostel byl založený vyšehradskou kapitulou již počátkem 14. století a v roce 1329 vysvěcen. Je zajímavý tím, že náleží do období přechodu mezi románským a gotickým slohem. Významné přestavby se dočkal v období vrcholné gotiky, kdy byla mimo jiné přistavěna věž k jižní zdi lodi. Ve vrcholu východního štítu se dochovala kamenná deska s vytesaným otvorem ve tvaru kříže, který osvětloval, spolu s dalšími dvěma okénky, půdní prostor. I když se zachovala jen malá část kostela, určitě zaujme každého milovníka architektury a historie.

Hned naproti kostela nelze rovněž přehlédnout zříceninu goticko-renesanční zvonice, jež patrně vznikla ve druhé polovině 15. století. Dodnes jsou zde rozeznatelná gotická hrotitá okna s atikou. Jedná se o jedinou zvonici svého druhu v Čechách a je tedy velká škoda, že je zpustlá a veřejnosti nepřístupná.

Vyšehořovice bývaly v minulosti slavné rovněž také i díky těžbě. Již přinejmenším v době Karla IV. se západně od obce v prostoru mezi Vyšehořovicemi, Horoušany a Nehvizdy těžil kámen, používaný na významných pražských stavbách, jako je například chrám sv. Víta na Pražském hradě či Karlův most. Kamenictví se zde dařilo ještě i v průběhu 19. století, kdy se odsud vozil kámen kupříkladu na mostní stavby v Poděbradech, Nymburce nebo Kralupech nad Vltavou.

napsal Petr Matura

fotografie: Petr Matura

Zdroje: vysehorovickatvrz.cz, wikipedia,org,hrady.cz, cestypamatky.cz, hrady-zriceniny.cz aj.

 

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz