Na poloostrově Kola na severozápadě evropské části Ruska v Murmanské oblasti se mají vyskytovat zvláštní útvary, které podle některých badatelů nemusí být přírodního původu.
ilustrační fotografie: Pixabay
K prvním výzkumům na poloostrově Kola došlo již počátkem dvacátého století, v roce 1922, kdy Kolu navštívil badatel, lékař a senzibil Alexander Vasiljevič Barčenko (1881 - 1938) se svým týmem. Barčenko je známý mimo jiné rovněž i svým pátráním po mytické Shamballe v Himálaji.
Tento výzkumník byl přesvědčen, že na vzniku pyramid má zásluhu starověká civilizace Hyperborejců. Barčenko se domníval, že místní šamani na poloostrově Kola jsou strážci dávného vědění. Plánovanou výpravu se mu však domorodí průvodci – Saamové - s hrůzou a prosbami snažili vymluvit a odvrátit ho od uskutečnění této cesty, avšak bezúspěšně.
Podivné bylo, když během cesty nečekaný vítr téměř převrátil jejich loďku. Také prý všichni účastníci výpravy přímo fyzicky pociťovali odpor jakési neznámé přírodní síly. Ale Barčenko se nenechal odradit. Výprava v průběhu své cesty nakonec objevila pravoúhle opracované žulové balvany a na vrcholcích hor i v bažinách z kamenů sestavené "pyramidy". V těžce přístupných místech tundry navíc nečekaně narazili na vydlážděné zbytky prastarých silnic. Účastníci expedice se také vyfotografovali u jakéhosi zvláštního otvoru, vedoucího kamsi do hlubin země. Dovnitř se však nakonec neodvážili, neboť každého, kdo se pokusil proniknout do nitra země, okamžitě přepadl neovladatelný pocit hrůzy, jež za žádnou cenu nebylo možné překonat.
Výsledky Barčenkovy expedice byly fakticky utajeny. Místo navštívila ještě i jiná expedice, která všechny Barčenkovy objevy popřela a označila je za pouhou bujnou fantazii. Vypadá to, jako kdyby již tehdy byl na vyšších místech zájem vše ututlat...
V roce 2007 navštívil Kolu tým vědců, který podstoupil poměrně strastiplnou a nebezpečnou cestu, neboť pyramidy se nacházejí na velmi odlehlém místě. Byli mezi nimi takoví odborníci, jako například profesor Ruské akademie přírodních věd V. Chudinov nebo profesor geologických a geografických věd Dmitrij Subetto. Výzkumníci prohlíželi záhadné objekty z vrtulníku, jelikož k nim byl obtížný přístup. Bohužel kvůli vegetaci nebylo možné všechny budovy prozkoumat tak, jak by si bývali přáli. Vědci však ke svým výzkumům použili velmi kvalitní georadar ,,Oko“. Geologové díky tomuto přesnému přístroji došli k názoru, že se nejedná o přírodní útvary, nýbrž o stavby vytvořené člověkem. Jde prý údajně o dvě stavby, vysoké asi 50 metrů a spojené jakýmsi mostem.
Uvnitř staveb by se měly nacházet neprozkoumané místnosti. Účel staveb je však pro vědce stále ještě záhadou. Mohlo by se jednat o astronomické observatoře či nějaké náboženské objekty? Nebo je jejich pravý účel ještě daleko významnější a jde snad o ohromné energetické zářiče?
Existují názory, že tyto pyramidy a obří kamenné desky byly vyrobeny umělými prostředky před devíti tisíci až čtyřiceti tisíci let, takže by byly daleko starší než záhadný turecký komplex v Göbekli Tepe.
napsal Petr Matura
zdroj: shimanovskadm.ru, wikipedia.org, mysteriesrunsolved.com, aj.
Vaše názory
Velmi zajímavé a poměrně neznámé téma...
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.