Frýdecký zámek, nacházející se nad řekou Ostravicí, stojí na místě hradu, který nechal postavit těšínský kníže Kazimír I. v první polovině 14. století, aby střežil moravskou hranici a obchodní cesty. Hrad tak má velmi bohatou historii a vystřídalo se zde mnoho významných majitelů. V roce 1592 hrad vyhořel a byl přestavěn na renesanční sídlo.
fotografie: Petr Matura
Roku 1636 zámek koupil Jiří III. hrabě z Oppersdorfu, jenž výrazně zasáhl do úprav zámku. Dal také mimo jiné postavit kapli sv. Barbory. Jiří III. hrabě z Oppersdorfu zemřel roku 1651 a právě jeho duch se má na zámku zjevovat dodnes. Vypráví se, že hrabě měl spory s bohatými měšťany, kteří ho ve vzteku prokleli. Zajímavé je, že v zimě se až do dnešních dnů má jeho duch projevovat právě v jím postavené zámecké kapli a jeden z dřívějších zaměstnanců slyšel z uzavřené chodby kroky a podivné zvuky poblíž oltáře. Často zde také samy od sebe padají drobné předměty a podobně. V dřívější době se duch hraběte často objevoval také v jedné z hodovních síní. Zde se pohyboval sám od sebe lustr, otevírala se dvířka nábytku a bylo slyšet rány neznámého původu. I přes několikanásobnou výměnu bezpečnostního zařízení byl v objektu zaznamenán čísi pohyb, což způsobovalo poplach. V ostatních měsících se duch pohybuje po celém zámku, a to zejména večer a v noci.
Podle dobových legend se mají na zámku nacházet také tajné, únikové chodby. Jedna z nich měla vést k řece Ostravici, kde měl být v křoví zamaskovaný východ. Druhá chodba prý končila až pod Skalickou Hůrkou, třetí měla údajně ústit na svahu Lysé hory.
Podle dalšího vyprávění dávných místních občanů vedou tajné chodby z frýdeckého zámku také pod zasypaným údolím Štěpnice, kde se větví do tzv. "starého kláštera" a do podzemí kostela. Kostel byl původně celý podsklepen, spodní patro je však dnes nepřístupné, stejně jako většina sklepení. Z původní krypty hrabat Pražmů pokračuje chodba ke kapli sv. Kříže. Jediná přístupná krypta pod kaplí sv. Hedviky s přenesenými ostatky Pražmů a mumifikovanými těly poutníků utonulých v rozvodněné Ostravici je dnes uzavřena.
fotografie: Petr Matura
Další pověst vypráví, že jedna chodba vedla ze sklepení zámku do podzemí rohového domu na náměstí naproti zámku. Dům měl v roce 1660 nechat postavit Jindřich Samuel Wolf z Března. Za tímto domem stávala městská věznice a z podzemní šatlavy prý vodívali tajnou chodbou na zámek obžalované k výslechům. Jeden vstup do chodby je dodnes na zámku k vidění, ale v současné době je překryt mříží, i když je chodba částečně zasypaná.
Na zámku se má také zjevovat přízrak zbojníka Ondráše. Ten prý bloudí po zámeckých chodbách. Místní legenda vypráví, že Ondráš měl pletky s hraběnkou Pražmovou. Její manžel na to přišel, nechal zbojníka zatknout a zabít. Jeho duch prý potom zůstal uvězněn v zámku. Jinde se však vypráví, že Ondráše zachránila čarodějnice, která jej pomazala čarodějnou mastí, díky níž se stal nesmrtelným. Obdarovala jej prý navíc i kouzelnou valaškou. Jen tou mohl být zabit. Pak mu údajně ještě navíc věnovala pistoli, kterou nikdy nemine, a skleničku, kterou když postaví obráceně, každého na místě znehybní.
Na zámku se pod bočním schodištěm nachází malá sklepní komora se zamřížovaným okénkem. Právě zde měl být vězněn také Ondráš. Jisté je, že bez ohledu na to, která z legend je pravdivá, jeho duch se na zámek rád vrací. Dnes se na zámku nachází Muzeum Beskyd, a tak máme možnost některé z místních duchů potkat i my.
napsal Petr Matura
zdroj: hrady.cz, seniortrip.cz, muzeumbeskyd.com, Velká kniha pověstí z českých hradů a zámků
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.