Obec Mikuleč se nachází v okrese Svitavy, v Pardubickém kraji. Dnes je to obyčejná obec s kostelíkem, jakých je mnoho. K Mikulči se však váže jedna až děsivá záhada.
fotografie: Freepik
Psal se rok 1932, když sudetští dělníci, pracující na výstavbě márnice na místním hřbitově u kostela sv. Jiří, narazili na podivné kosterní nálezy. Mrtví měli svázané ruce a uprostřed čela podivný kruhový otvor. Vyděšení muži okamžitě děsivý nález ohlásili správci místní fary. Ten požádal o pomoc známého pražského archeologa inženýra Červinku. Ten se na místo vypravil se svým kolegou profesorem Hällerem z Vídně. Ani po měsíčním výzkumu se jim však nepodařilo přijít tajuplným nebožtíkům na kloub. Každý z odborníků vypracoval naprosto odlišnou zprávu. Obě šetření se shodovala pouze v základních věcech.
Červinka se například domníval, že se jedná o oběti nechvalně proslulé ,,Svaté inkvizice“. Podle něj se tedy mohlo jednat o domnělé upíry či čarodějnice. Profesor Häller se zase domníval, že by se mohlo jednat o oběti třicetileté války.
17. března 1936 byl ve svém vídeňském bytě profesor Häller nalezen mrtev. V jeho tváři se prý zračila obrovská hrůza a děs, na jejichž následky zemřel. Z jeho pracovny podle výpovědi služebné zmizely lebky všech zkoumaných nebožtíků pocházejících z mikulečského hřbitova. Jen o měsíc později byl 14. dubna nalezen mrtev i Červinka. I v jeho obličeji byl prý zapsán nevídaný strach...
Léta ubíhala, přešla druhá světová válka a po ní i známý odsun německých občanů. Jejich domovy obsadili přistěhovalci z celé republiky a v rámci změn došlo k stržení domu č. p. 93 v horní části obce Mikuleč. V základech strženého domu byly nalezeny další kosterní pozůstatky velmi podobné těm, které byly nalezeny v roce 1932 německými dělníky. K nově nalezeným tělesným pozůstatkům byl pozván archeolog Petr Černý. S pomocí moderní techniky se mu podařilo potvrdit verzi profesora Červinky, tedy skutečnost, že se jedná o oběti inkvizičních procesů. Černý si dokonce myslel, že v okolí se nachází takových míst více. Možná by archeolog nakonec přišel záhadě na kloub, ale bohužel i jeho si vzala smrt 9. června 1947. Stalo se to jen měsíc poté, co zkoumal nalezené lebky…
Co stálo za děsivou smrtí tří odborníků, z nichž jednoho od jeho kolegů dělilo několik let a navíc rovněž i nový nález? Badatelé byli jistě zvyklí pracovat s kosterními nálezy, a tak můžeme vyloučit smrt ze strachu z neškodných ostatků. Vyloučit zřejmě můžeme i nějakou nákazu. Zbývá nám pak pouze řádění jakési tajemné sekty - nebo kletba. Kdo však odnesl inkriminované kostry - a hlavně kam? A ještě jedna podivnost se váže ke smrti těchto archeologů. Všichni tři totiž zemřeli za úplňku...
V této souvislosti si také nelze nevzpomenout na známý případ nálezu ostatků tzv. upírů v Čelákovicích na místě zvaném Mrchovláčka v roce 1966. Případ čelákovických ,,upírů“ je znám, a tak ho nebudeme znovu popisovat. Jednu zvláštnost však má. Po průzkumu byly kosti uloženy do depozitáře Národního muzea, kde se však prý ztratily a již nebyly nalezeny. Možná se však může jednat jen o pouhou náhodu….
napsal Petr Matura
zdroje: obec.mikulec.cz, wikipedia.cz, novinykraje.cz aj.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.