Asi 35 kilometrů od Karlových Varů se nachází nádherný zámek Chyše. Nejstarší písemné zmínky pocházejí z druhé poloviny 12. století, kdy na místě dnešního zámku stála kamenná tvrz vladyckého rodu Odolenoviců. Dalším významným majitelem byl Burian z Gutštejna. V roce 1467 byl hrad zcela zničen vojsky krále Jiřího z Poděbrad. Hrad byl poté přestavěn ve stylu pozdní gotiky.
zámek Chyše: foto Petr Matura
Pro nás zajímavým majitelem je paní Gryzelda Švamberková z Lobkovic, která sídlo získala koncem 16. století a držela je až do své smrti v roce 1607, kdy panství zdědil její syn z prvního manželství Bohuchval Berka z Dubé. Tomu však bylo po bitvě na Bílé hoře celé panství zkonfiskováno.
Novými majiteli zámku se stali Michnové z Vacínova, kteří zde již roku 1627 obnovili karmelitánský konvent. Nejvýznamnějším stavebníkem z rodu Michnů byl Karel Jiří Michna z Vacínova, který společně se svou ženou Annou Ludmilou Kolowrat-Krakowskou realizoval v letech 1695 – 1708 velkorysou barokní přestavbu zámku, dokončil budovu nového kláštera, nechal upravit požárem poškozený karmelitánský kostel uvnitř města a za městem na vršku Špičák přikázal postavit kostel Zvěstování Panny Marie s rodinnou hrobkou. Z této doby pochází také mimořádně vzácná nástropní malba Petra Brandla na klenbě jednoho z reprezentativních salonů zámku.
zámek Chyše: foto Petr Matura
Na zámku se vystřídalo mnoho majitelů. Začátkem 20. století získává panství hrabě JUDr. Vladimír Lažanský, který v roce 1917 zaměstnával jako domácího učitele svého syna Prokopa IV. Lažanského později významného spisovatele, novináře a dramatika Karla Čapka.
Právě zde prý získal Karel Čapek inspiraci k napsání románu ,,Věc Makropulos“, a to díky strašidelné pověsti o již výše zmíněné paní Gryzeldě. Čapek byl totiž ubytován v zámecké věži, kam byl přístup pouze z půdy. Služebná Čapkovi vyprávěla příběh o paní Gryzeldě, která chtěla být stále mladá, a proto požila jakýsi elixír věčného mládí. Bohužel elixír neměl kýžený účinek a ona zemřela přirozenou smrtí. Její nespokojený duch zde zůstává a občas straší právě v zámecké věži.
Jestli zde tohoto neklidného ducha Karel Čapek potkal nebo ne, to se již dnes zřejmě nedozvíme. Dodnes však prý duch paní Gryzeldy údajně v zámeckých prostorách působí a pravděpodobně se i chodí dívat na návštěvníky zámku.
Například v únoru roku 2006, kdy se dokončovala renovace místního pivovaru, se podvodník, který se vydával za někoho jiného, chtěl obohatit a v průběhu několikatýdenního pobytu na zámku zažil neskutečné věci, jež ho k smrti vyděsily. Je to další důkaz o tom, že kdo sem přijde s nekalými úmysly, nepřinese mu to štěstí. Existenci místního ducha prý potvrzuje i nynější majitel zámku pan Vladimír Lažanský, který ho v roce 1996 koupil a nechal nádherně zrestaurovat.
napsal Petr Matura
zdroj: www.hrady.cz, chyse.com, karlovarskykraj-webnode.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.