Hřbitovy obecně pravděpodobně u většiny lidí vzbuzují pocit smutku a někdy snad i strachu z neznámého. Jinak tomu není ani u hřbitovů židovských, které navíc na nás, lidi jiného náboženského vyznání či založení, působí o to tajemněji, protože nerozumíme ani nápisům na náhrobcích a ani zvyklostem židovského národa. Na mne osobně z neznámého důvodu naopak působí klidněji než ty naše, ovšem to neznamená, že zde nedochází k paranormálním jevům a nejsou obestřeny mnoha pověstmi.
Židovský hřbitov v Praze: foto Pixabay
Asi nejznámější je Starý židovský hřbitov v pražském Josefově. Známe ho především jako místo, kde odpočívá věhlasný rabbi Löw. A k jeho osobě se zde váže zajímavá pověst. Löw měl být za svého života konfrontován s podivným jevem právě na zdejším hřbitově. Tehdy postihla město epidemie moru, při které umíralo mnoho lidí. Tato skutečnost rabína velmi trápila. Jednou se mu zdálo, že v noci na hřbitově nad hroby tančí malé děti. Vypravil se proto na hřbitov a skutečně takovou scénu zažil...
Jednomu dítěti se mu podařilo sebrat pohřební rubášek. Druhý den se duch malého dítěte u něj objevil a žádal rubášek zpět. Ten mu ho vrátil výměnou za informaci, kdo za morovou ránu může. Měly to být dvě cizoložné ženy jménem Bella a Ella. Jejich způsob života se nelíbil Hospodinu, a tak seslal na Prahu pohromu, při které mimo jiné umíralo i mnoho dětí. Rabín okamžitě obě ženy přísně potrestal a morová rána ustoupila.
V Podbřezí na Rychnovsku najdeme další židovský hřbitov, který se nachází uprostřed lesa. Pověst vypráví, že zde straší duch, a to lakomý Löw (pouhá shoda jmen s výše zmíněným mystikem). Tento muž prý za svého života šidil a nashromáždil značné bohatství. Avšak navenek se tvářil jako chuďas a ani své rodině nedával dostatek peněz na slušné živobytí. Když zemřel, říkalo se, že někde musel svůj poklad ukrýt. Dodnes prý na hřbitově straší, když každou noc musí ze své skrýše vytahovat a přepočítávat zlaťáky. Vysvobodit ho údajně může jen ten, kdo s ním o měsíční noci stihne zlaťáky přepočítat.
Ale abychom nezůstali jen u pověstí. Badatel Pavel Charvát, který se zabývá paranormálními jevy, vypráví o židovském hřbitově ze 17. století nedaleko Příbrami, kde se mu pomocí diktafonu podařilo nahrát hlas zemřelého. Na přístroji zachytil nepříliš lichotivé uvítání jako například ,,chcípni“. Na jinak zrekonstruovaném hřbitově se prý nachází neopravený roh, který má zřejmě souvislost se strašením. Na hřbitově údajně bývají slyšet rovněž i nezvyklé zvuky, rány apod.
Také na rakovnickém židovském hřbitově mělo docházet k prapodivným jevům. Podle vyprávění správce hřbitova chtěli v sobotu, kdy mají židé šábes a tedy zákaz cokoliv dělat, natáčet v hřbitovním domku jakýsi dokument. Správce tedy udělil výjimku, jelikož studenti jindy neměli čas.
Když všichni opustili místnost, našli stativ s kamerou na zemi, naprosto rozbité a zničené. Přitom v místnosti prokazatelně nikdo nebyl. Také fotografům se často nepodařily žádné zdejší fotografie, pokud šli na hřbitov mimo povolenou dobu.
Rovněž i dívka, která bydlela za zdí proti hřbitovu, vyprávěla, že z balkonu večer viděla procházet zdí postavu oblečenou v oděvu z 19. století. Přízrak viděl i její otec, který ženu oslovil, avšak žena stále jen mlčela a následně zmizela. Dívka postavu viděla opakovaně a přízrak na ni prý dokonce i kynul, takže se v hrůze ani neodvažovala otevřít okno. Dokument z židovského hřbitova v Rakovníku natočil badatel Jaroslav Mareš a můžete ho najít na internetu.
Také českobudějovický židovský hřbitov se může pochlubit paranormálními jevy. Paranormal tým, který zde prováděl svá šetření, na hřbitově pořídil mimo jiné i fotografie, na nichž je jakási zelená mlhovina a jakási podoba lidského obličeje. Zajímavé je, že podle místního zdroje se tady před několika lety místní mládež snažila vyvolávat duchy. Děti přelezly zeď místního hřbitova, přinesly si svíčky a začaly vyvolávat. Následně svíčky vzplály vysokým plamenem a zarostlé prostranství zaplnily nevysvětlitelné zvuky, takže se všichni vyděsili a utekli.
Údajně prý také straší na židovském hřbitově v Čichticích. Pohřby se zde konaly do počátku 20. století, takže je docela možné, že zde ještě mohly zůstat kupříkladu rovněž i zbytky negativní energie. Zcela jistě to však není místo, kde se člověk cítí dobře… Na podobných místech bychom se tedy rozhodně měli chovat opatrně a s úctou, a to ať již na nadpřirozené jevy věříme – či nikoliv...
napsal Petr Matura
zdroj: youtube.com, wikipedia.cz, redakce
Vaše názory
zajímavé, děkuji
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.