Babinet.cz  /  Tajemno  /  Bývalý hrad Krupka, dodnes opředený nejednou legendou

Bývalý hrad Krupka, dodnes opředený nejednou legendou

11.8.2021 - redakce Babinet.cz

Hrad Krupka, který byl  v 19. století také nazýván Rosenburg (Růžový hrádek) podle množství růží, které zde tehdy rostly, se vypíná nad městečkem Krupka v Krušných horách.

Založen byl pravděpodobně Janem Lucemburským okolo roku 1320, jelikož král měl zájem na vytvoření opevněného hraničního pásu proti Sasku. První písemný doklad pochází však až z roku 1330. Hrad byl vybudován na vysokém skalním ostrohu a jeho dominantou byla věž čtvercového půdorysu.

hrad Krupka: foto Petr Matura

Za husitských válek vlastnil Krupku Albrecht z Koldic, který byl organizátorem odporu proti husitům. V roce 1426 došlo nedaleko hradu ke krvavému střetu, kdy zde bylo povražděno asi 300 urozených pánů z Lužice a Míšně, které sem husité pronásledovali po bitvě u Ústí nad Labem.

Je možné, že jejich duše nemají klidu dodnes, protože někteří lidé údajně v okolí spatřili jakési přízračné postavy...

Hrad vystřídal mnoho majitelů a zřejmě asi přecházel i střídavě do rukou vojsk, která tudy táhla.  Nakonec zůstal pustý a měnil se ve zříceninu. Šternberkové nechali v letech 1695 až 1697 v prostorách někdejšího hradu postavit u prostřední bašty úřední dům, kterému se říkalo Horský zámek. K jeho stavbě bylo použito materiálu z trosek hradu. Roku 1710 koupil krupské panství, hrad a město za 30 000 rýnských zlatých od Šternberků hrabě František Karel Clary-Aldringen, jehož rod je držel až do roku 1918.

hrad Krupka: foto Petr Matura

Hrad má však ještě další tajemství. Při vstupu na hradní nádvoří najdeme přizděný náhrobek, na kterém je vytesána podoba jeptišky. Na náhrobku je latinský nápis, který v překladu zní: ,,Vznešeně urozená paní Sabina“. Je to náhrobek paní Sabiny z Vřesovic, která se podle legendy stala zdejší bílou paní a dodnes je možno ji na hradě potkat.

Sabina byla dcerou rytíře z Koldic a jako mladá občas z hradu utíkala v přestrojení za jeptišku a scházela se pak se svým milencem na vedlejším kopci. Její otec však měl pro dceru jiného ženicha a spolu s ním nastražil past. Když se dozvěděl termín další tajné schůzky, dal dceru zamknout a otcem vyhlédnutý ženich se převlékl za jeptišku. Pak se dostavil na domluvené místo a nic netušící milenec byl překvapen, když se z jeptišky vyklubal zuřivý nepřítel s taseným mečem. Navíc se k místu blížili ozbrojenci rytíře z Koldic, a tak se zamilovaný muž vyšvihl na koně a skočil ze srázu do propasti. Od té doby se skála nazývá „Mrtvý kámen“.

hrad Krupka: foto Petr Matura

Sabina se po tomto šoku odmítla provdat a vstoupila do kláštera, kde brzy zemřela žalem. Každých sto let prý ve výročí své smrti bloudí ruinami hradu a pláče… Jestli se vše odehrálo tak, jak vypráví legenda, to se asi již nedozvíme, ale jistě má tato pověst nějaké reálné jádro, protože vynucené sňatky tehdy nebyly ničím výjimečným a ženy měly jen omezená práva, takže jejich osud byl často tragický. Vzpomeňme například na nešťastnou paní Perchtu z Rožmberka.

Na hradě se zjevuje také přízrak další ženy. Je jím paní Běla, která prý byla majitelkou panství. Ta prý navštěvuje své hrady v černém kočáru, taženém čtyřmi vraníky. Byla prý rovněž i čarodějnou vílou zdejšího kraje a po nocích údajně divoce křižuje krajem po boku velkého černého psa. Je prý proslulá svojí krásou. Není tedy divu, že si Krupku jako velmi tajemné a romantické místo oblíbil také německý básník J. W. Goethe, jenž zde má i svůj pomník.

napsal petr Matura

zdroj: hrady.cz, hrad-krupka.cz, K,Březina Přehled hradních a zámeckých strašidel

Vaše názory

abrakagabra
17.8.2021 14:18

pěkné :)

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz