Hrad Točník patří mezi nejmladší, ale rozlohou největší hrady v Čechách. Král Václav IV. sice nechal hrad Žebrák v letech 1383 – 1396 upravit pro svou potřebu, ale ani to nepostačovalo, a tak, když roku 1395 hrad značně poškodil požár, se Václav rozhodl, že si nechá postavit hrad nový, který by se stal jeho důstojnějším i bezpečnějším útočištěm. Pro stavbu nového hradu bylo zvoleno místo nedaleko Žebráku, na témže hřebeni, o 100 metrů výše. Kdy stavba začala, není přesně známo, ale již v roce 1398 byl bezpochyby dokončen alespoň obytný palác, neboť v tomto roce zde již král Václav IV. pobýval.
fotografie: Archiv autora
Hrad byl již tehdy nazýván Točník, snad podle jména kopce, na kterém byl postaven (A. Sedláček). Podle lidové etymologie, zachycené poprvé u Schallera, to mělo být podle toho, že se každý musel třikrát otočit okolo hory, než se dostal do hradu.
Tento mohutný hrad obestírá mnoho legend a záhad. Snad proto, že první osídlení kopce spadá už do doby halštatské. Možná právě tajemné jezírko, které se nachází těsně pod hradem, pochází z této dávné doby. Mohlo sloužit i k rituálním účelům? Určitě je to možné, i když v dobách Václava IV. již sloužilo jako cisterna na vodu, než byla vyhloubena hradní studna, ve které dnes bydlí netopýři a jejichž pískot zní při návštěvě hradu poněkud strašidelně.
Samotným Černým jezírkem byl fascinován právě Václav IV., který měl blízko k magii a mystice. To dosvědčuje i osobní bible patřící králi, která je uložena v Rakouské národní knihovně. Jsou v ní zvláštní poznámky a malby vyobrazující tajemné rituály a večírky konající se u jezírka. Královská knihovna také obsahovala knihy o magii, astrologii, lékařství a přírodních vědách.
Zvláštní je také skutečnost, že jako vodní zdroj hradu se jezírko nacházelo mimo hradby a nebylo nikterak chráněno, čehož mohl využít případný nepřítel. Prý z něj vychází tak silná negativní energie, že způsobuje stavy úzkosti a deprese, což odrazovalo i případné protivníky.
Místní lidé si navíc vyprávěli, že v jezírku jsou uvězněny duše lidí, které nechal král Václav IV. popravit či zemřít hladem ve vězení. Některé prý nechal svrhnout přímo do jezírka. Duše byly údajně zaklety do černých ryb, které se nedaly ulovit. Za temných nocí prý přízraky mrtvých vystupují z jezírka a bloudí kolem. Možná právě děsivá energie jezírka přiměla citlivého krále Václava IV., aby se v roce 1413 přestěhoval na svůj hrádek u Kunratic blízko Prahy. Od roku 1419 údajně nechtěl nikdo v hradním paláci ani spát.
fotografie: archiv autora
Na Točníku strávil jednu noc v roce 1600 také císař Rudolf II., známý svým zájmem o vše tajemné. Při příjezdu na hrad prý dostal panický záchvat strachu, a proto pověřil dvorní mágy, aby místo očistili. Přesto prý celou noc probděl s migrénami a na hrad se již nikdy nevrátil.
Od temných sil jezírko podle místní pověsti osvobodila až v 18. století cikánka. Od té doby v něm černé ryby již údajně nejsou. Když se však k jezírku přiblížíte, neubráníte se podivnému svíravému a úzkostnému pocitu, který z něj vyzařuje, a tak určitě v jezírku cosi temného přebývá dodnes. Alespoň senzibilové a další citlivé osoby to tak vnímají.
Další zajímavostí je, že roku 1800 byl učiněn pokus, kdy z jezírka byla odčerpána voda. Za dva dny však bylo opět plné. Do dnešních dnů si udržuje přibližně stejnou hladinu, i když nemá žádný viditelný odtok. O Točníku a Žebráku se více zmiňuje zdejší rodák a výborný badatel Otomar Dvořák ve svých knihách.
Na hradě se má podle pověstí také nacházet poklad. Právě za Václava IV. zde bylo uloženo plno cenností. Ty sice po Václavově smrti vyzvedl jeho bratr Zikmund, ale je možné, že nenašel všechno, co Václav IV. ukryl.
Temná energie se na hradě asi drží dodnes. Podle vyprávění místního obyvatele obce se na hradě kdysi oběsil kastelán. Stal se i on další obětí ponurého hradu? Doufejme, že duše všech místních nešťastníků jednou konečně najdou svůj klid...
napsal Petr Matura
Vaše názory
to vypadá skutečně strašidelně...
hezký příspěvek
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.