Babinet.cz  /  Tajemno  /  Legendami opředená zřícenina hradu Týřov. Dokáže prý i léčit, avšak pozor na deprese

Legendami opředená zřícenina hradu Týřov. Dokáže prý i léčit, avšak pozor na deprese

23.2.2021 - redakce Babinet.cz

Zříceninu hradu Týřov najdeme ve Středočeském kraji, v okrese Rakovník. Týřov společně s Křivoklátem patří mezi nejstarší české hrady. Postaven byl podle vzoru francouzských kastelů na vysokém ostrohu nad řekou Mží. První historická zpráva pochází z roku 1239, přesněji ze 12. září. Toto datum je důležité, protože zde Václav I. zajal svého syna Přemysla Otakara II. i s celou jeho  družinou, když přišli žádat o milost. Na hradě Týřov byl v roce 1315 vězněn také ctižádostivý Jindřich z Lipé, který stál v čele opozice proti Janu Lucemburskému. Další zprávy o hradu jsou kusé, ale v 16. století je již uváděn jako pustý.

Hrad obestírá zajímavá pověst, která vypráví, že v opuštěném hradu nalezla útočiště skupinka zběhů za třicetileté války. Na hradě prý nalezli prostřený stůl s jídlem. Vojáci se sice podivili, ale měli hlad, a tak neváhali a pustili se do jídla. Poté únavou usnuli. Náhle se mezi nimi objevila  dívka. Jeden jediný voják nespal a dívku oslovil. Ta mu pověděla, že dívek je na hradě dohromady dvanáct a jsou zakleté v rybky v hradní studni. Vojáci je mohou osvobodit tím, že budou žít na hradě po celý rok, kdy o ně bude postaráno, ale ony budou i nadále zaklety. Pokud však vojáci slib dají a ten pak nedodrží, čeká je trest. Pak zjevení zmizelo.

fotografie: archiv autora

Voják vše svým druhům ráno oznámil a ti nejdříve souhlasili. Neutekl však ani měsíc a hrad opustili, jelikož se nudili. Voják, který měl sen, chtěl vydržet, ale opět se zjevila dívka a sdělila mu, že to není možné. Buď se nalezne dvanáct zachránců, nebo je snaha zbytečná. Za dobrou vůli mu však darovala váček s penězi. Voják poděkoval a odešel. Za peníze si zařídil poctivou živnost. Jedna verze pověsti však vypráví, že jedenáct jeho kamarádů bylo nalezeno s uřezanými hlavami...

Podle další legendy vede z hradu podzemní chodba, která ústí pod hladinou řeky Berounky, kde je zavalena obrovským kamenem. Ten lze spatřit pouze při nízké hladině řeky. Pověst vypráví, že právě touto chodbou unikl z hradu zajatý rytíř Pašek. Vypráví se, že vchod náhodně našli trampové, kteří se zde brodili přes řeku. Nepodařilo se jim však dostat dovnitř a později vchod již nikdo nenašel. Vedla tedy skutečně z Týřova tajná chodba?

Na Týřově se prý také našel záhadný prsten s drahým kamenem, ale neví se, komu patřil. Mohl ho ztratit Václav I. nebo jeho syn Přemysl Otakar II.? Mezi zajímavé nálezy, které byly objeveny při archeologickém výzkumu v letech 1973 a 1976 - 1984, patří kachle, patrně z kamen, s vyobrazeným ležícím husitským bojovníkem, po němž šlape pekelná stvůra - či polovina bohatě zdobeného bronzového louskáčku na lískové ořechy.

Hrad je zajímavý rovněž i z pohledu psychotroniky. Olga Krumlovská například v knize „Místa, která léčí“ píše: ,,Týřov prospívá každému, kdo má potíže s vyjadřováním, napomáhá také vzájemné komunikaci nejen mezi lidmi, ale i mezi zvířaty, má příznivý vliv na probuzení telepatických schopností, podporuje duševní činnost a je vhodným místem pro matematiky a vědce.“

Podle dalších zjištění má toto místo příznivý vliv také na alergie a posiluje imunitu. Hrad a jeho okolí však paní Krumlovská a ani další psychotronici nedoporučují navštěvovat lidem trpícím depresemi a těm, kdo nedávno prožili nějaké trauma. Jinak však návštěva tohoto tajemného místa  okouzlí snad každého, kdo se rád ponoří do dávné tajemné historie.

napsal Petr Matura

 

Vaše názory

malickasu
23.2.2021 17:19

hezký článek, děkuji

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz