Babinet.cz  /  Tajemno  /  Byl snad známý alchymista Edward Kelly ve skutečnosti jen pouhým podvodníkem?

Byl snad známý alchymista Edward Kelly ve skutečnosti jen pouhým podvodníkem?

18.6.2020 - redakce Babinet.cz

Edward Kelly se narodil pravděpodobně 1. srpna 1555 ve Worcesteru a pod jménem Edward Talbot krátce navštěvoval Oxford. Proč se vlastně k tomuto pseudonymu uchýlil, není známo. Pověsti vyprávějí, že nosil červenou čapku, protože byl potrestán za padělatelství ztrátou obou uší. Některé novější prameny však tvrdí, že se již s touto vadou narodil.

Když 10. března 1582 potkal další tajemnou osobnost spojenou s alchymií, a to Johna Deeho, provázela ho již pověst známého nekromanta a média. Vysoký a štíhlý Kelly s uhrančivým pohledem, dlouhými vlasy a plnovousem si již svým vzezřením černokněžníka dokázal podmanit své okolí.

Kelly se díval do křišťálové koule a pomocí zaříkadel v složitém, tajemném jazyce, kterému se říká enochiánský, prý přivolával duchy ze záhrobí. Tvrdil, že je slyší i vidí, a dělal Johnu Deemu, který kladl otázky, prostředníka. Deeovi ctitelé tvrdili, že záludný a nevypočitatelný Kelly doktora Dee podváděl.

Existuje řada historických dokladů o tom, že jejich spojenectví bylo přinejmenším zvláštní. O tom svědčí i Kellyho návrh, pronesený údajně na naléhání ducha jménem Madimi, aby si oba muži  vyměnili manželky. O tom, zda se tato manželská výměna uskutečnila, však již nemáme dostatečné informace.

Díky věhlasné pověsti alchymistů a okultistů procestovali oba muži celou Evropu. Nakonec se však vzájemně nepohodli a Dee se rozhodl vrátit do Anglie, zatímco Kelly se dál potuloval po celé Evropě a sliboval, tak jako mnoho jeho dalších kolegů, výrobu zlata a elixíru věčného mládí. Ten podle svého tvrzení objevil s pomocí andělů v anglickém opatství Glastonbury.

Rudolf II. Habsburský nejprve Kellyho za jeho alchymistické pokusy povýšil do šlechtického stavu a Kelly tak získal titul rytíř z Imany. V roce 1591 se však nad alchymistou začala stahovat mračna. V souboji zabil dvorního úředníka Hunklera. V této době však byly souboje přísně zakázány. Kelly, vědom si svého přečinu, se tedy pokusil uprchnout na rožmberské panství, ale byl chycen a následně uvězněn ve věži Huderka na celých dva a půl roku. Poté mu Rudolf II. poslal vzkaz, že je ochoten ho propustit, když mu dá návody k výrobě různých kouzelných receptů. Jelikož toho však zřejmě nebyl schopen, rozhodl se pro útěk. Ten se však nevydařil a alchymista si při pádu  tak nešťastně zlomil nohu, že mu musela být amputována. Poté, po kratším pobytu na svobodě, skončil znovu ve vězení. Tentokrát pro dlužníky, a to v Mostě na hradu Hněvín. Tam se znovu s pomocí své manželky Johany pokusil o další útěk. Ani tentokrát mu nepřálo štěstí a zlomil si i druhou nohu. Kelly, jenž sice dostal milost od císaře, který se o jeho neštěstí dozvěděl, asi nemohl žít s pomyšlením, že bude nepohyblivý invalida – a tak požil jed. Zemřel ve velkých bolestech v pouhých dvaačtyřiceti letech 1. listopadu 1597.

Existují však rovněž i legendy, že Kelly svoji smrt fingoval a pod jiným jménem začal nový život. Také v pohledu na jeho údajné schopnosti se některé názory liší a dnes těžko můžeme vyvrátit, či naopak doložit, zda byl známý alchymista podvodník, či nikoliv. Bezesporu však navzdory všem jeho chybám se jednalo o velmi inteligentního muže, který měl větší smůlu než někteří jeho soudobí konkurenti.

 

Napsal Petr Matura

Foto: wikipedie

Vaše názory

kasiucka
19.6.2020 15:45

hezky....

abrakagabra
30.6.2020 20:42

to se mi líbí

gabma
6.7.2020 08:38

:)

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz