Babinet.cz  /  Tajemno  /  Stalinovi jasnovidci. Stala náhodná věštba nejpřísněji střeženým tajemstvím stalinského Ruska?

Stalinovi jasnovidci. Stala náhodná věštba nejpřísněji střeženým tajemstvím stalinského Ruska?

18.10.2019 - redakce Babinet.cz

Rok 1939 se neblaze zapsal nejen do historie našeho národa. Zatímco nás okupovala hitlerovská vojska, ve Finsku a Polsku se začala bez jakýchkoliv skrupulí roztahovat vojska sovětská. Velel jim, jak jinak, Gruzín se znetvořenou rukou, nenáviděný i milovaný Josef Vissarionovič Stalin. Pamětníci vzpomínají, že tento ruský vůdce „kráčel k budoucnu tak jistě, jako by dopředu věděl, jak tato budoucnost nakonec dopadne." Jako kdyby ho vedl sám osud.

Je zvláštní, do jaké míry mohou světové dějiny ovlivnit drobné a zdánlivě nevýznamné náhody. Ve Stalinově případě to byl jeden jediný nocleh z 3O0 na 31. prosince 1918. Budoucí vůdce ruského lidu byl tehdy spolu s Dzeržinským na cestě do Permu. Měl zjistit, jak je možné, že toto město padlo do rukou bělogvardějskému generálovi Gajdovi. Během obtížné cesty oba muži rádi přijali pohostinství bezejmené venkovské vdovy i její chudou večeři. Když se Stalin natáhl pro lžíci, vesničanka jej překvapeně uchopila za ruku a bez jakékoliv přípravy řekla: "Budeš nejmocnějším mužem na Rusi, ale zaplatíš za to vraždou všech svých přátel." Potom přesně zrekapitulovala Stalinovu minulost i přítomnost včetně některých aspektů jeho soukromého života a pokračovala dále do budoucnosti. Předpověděla, jak Stalin vyvázne z rukou vojenského soudu pro neuposlechnutí rozkazu, jak vyvede zemi z občanské války, že v červnu 1941 vstoupí do války s Německem, ve které nakonec zahyne i jeho syn. Předpověděla i to, že tato hrozná válka skončí v roce 1945 v Berlíně, že Stalin sám zemře v březnu 1953 a že do padesáti let po jeho smrti se jím vytvořená mocná sovětská říše nadobro rozpadne. Celý obsáhlý výklad trval přes dvě hodiny.

Stala se tato náhodná věštba negramotné vesničanky nejpřísněji střeženým tajemstvím stalinského Ruska? Ze začátku se s ní Stalin nejspíše vůbec nechlubil, jenom mu jaksi narostlo sebevědomí. Téměř doslova celou předpověď zaznamenal její bezděčný svědek Dzeržinskij, který se snad i proto stal jedním z nejmocnějších mužů stalinského Ruska. Když se v roce 1926 náhle zhroutil přímo na zasedání politbyra a téměř vzápětí zemřel, mohl Stalin svoji podivuhodnou věštbu předkládat okolí, jak se mu zachtělo. Zmínil se o ní například Winstonu Churchillovi, když spolu 16. srpna 1942 v Moskvě soutěžili v pití. Zbavil alkohol Stalina sebekontroly? Bylo to jen hrané divadýlko? Chtěl ruský vůdce svého britského spojence povzbudit v době, kdy se konec války zdál ještě v nedohlednu? Churchill se na Stalinovu předpověď zatvářil rozpačitě, Stalin si z toho nic však nedělal a všechno hnal příšerným tempem tak, aby sovětská vojska skutečně mohla v roce 1945 stanout v Berlíně. Což se nakonec také stalo.

Setkání s vesnickou jasnovidkou Stalina patrně ovlivnilo natolik, že do svých služeb angažoval také známého sovětského jasnovidce a telepata Wolfa Messinga. Byl s ním zjevně spokojen, protože mu, jako jedinému jasnovidci vůbec, dovolil pořádat veřejná představení. Messing potom z jejich výtěžku zaplatil armádě jeden frontový tank. Stalinova slabost pro Messinga mohla docela dobře pramenit z toho, že Messing potvrdil věštbu oné vesničanky a možná ji ještě doplnil a zpřesnil. Nebylo by na tom nic divného. Jestliže přijmeme teorii, podle které jsou všechny informace o všech událost na věky uloženy v nějakém informačním poli, kde se nerozlišuje minulost, přítomnost a budoucnost, potom by všichni jasnovidci, kteří do této informační databáze dokáží nějak proniknout, měli předpovídat přibližně totéž. Že právě Messing takovým jasnovidcem byl, potvrzuje náš přední psychotronik Zdeněk Rejdák, když píše: "Wolfa Mesinga jsem navštívil v Moskvě v květnu roku 1968. Žil tehdy pod neustálým dozorem. Teprve když jsme od něho odcházeli, zůstal s námi sám na chvilku mezi dveřmi a v tu chvíli pronesl jednu zajímavou větu: Buďte opatrní, Rusové vás brzy obsadí."

Podobný vztah k jasnovidectví jako Stalin měl i jeho historický protějšek, Adolf Hitler. I on v celé Říši zakázal provozování jakýchkoliv jasnovideckých živností, sám však služeb jasnovidců a astrologů bez váhání využíval. Jak Stalin tak i Hitler tedy museli považovat jasnovidectví jako takové za užitečné. Jinak by s ním při svém politickém pragmatismu těžko ztráceli svůj drahocenný čas. Není divu, že v jejich stopách kráčejí i někteří dnešní politici a tak i dnes světová politika do jisté míry závisí na zdatnosti současných jasnovidců. Stejně jako za Stalinových časů.

Jitka Lenková

Obr. wikipedie

 

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz