V našem světě se odehrává mnoho záhad. Lidé mizí, na nekvalitních obrazových záznamech můžeme spatřit neznámé tvory, či objekty na obloze, a o tajuplných místech, plných smutku a smrti ani nemluvě. Jsou to většinou záhady a záhadná místa, o kterých se ví, a která se tu a tam vynoří na veřejnost, aby se připomněla jejich existence a podnítila se lidská představivost. Je ovšem skupina tajuplných předmětů, které nezaměstnávají naši zvědavost tak často jako třeba pyramidy v Gíze, UFO, nebo videa s údajně pravým záznamem ducha či anděla. Tou skupinou jsou knihy. Kolik je asi na světě svazků, které jsme ještě nenašli, a které třeba ukrývají ty největší tajemství naší civilizace?
Píše se rok 1912 a americký obchodník polsko-litevského původu Wilfried Michael Voynich právě cestuje po slunné Itálii. Vyřizuje obchodní záležitosti, ale také si užívá krásného počasí a památek. Kromě zážitků si ale z jihu Evropy odveze i podivný dokument. Bezejmenný a už od pohledu velmi starý a velmi zvláštní. Svůj název nakonec dostane právě po obchodníkovi, který jej nalezl. Co se ale skrývá v 240 stránkovém dokumentu?
Rukopis je dodnes předmětem spekulací a je považován za jednu z nejzáhadnějších publikací na světě. Vědci a specialisté stanovili, že kniha byla sepsána pravděpodobně v 15. století. Přesněji někdy mezi lety 1404 - 1438. Samotný autor publikace zůstává dodnes neznámý. Odbornou veřejnost i záhadology ale více zajímá jiný fakt. Kniha samotná je totiž psána v neznámém jazyce!
Stopy vedou do českých království
Kdo tedy mohl napsat knihu, která se v mnoha ohledech nepodobá žádné z té doby? Mezi spekulace o původu dokumentu patří i ta, že kniha nějakou dobu pobývala na dvoře císaře Rudolfa II., který byl známý svým zájmem o alchymii. Stopy na publikaci také odkazují na Jakuba Hořického z Tepence, osobního lékaře císaře Rudolfa II. Moderní technika totiž potvrdila, že se na jedné ze stránek vyskytovala latinská poznámka Jacobi à Tepenece. Tato poznámka mohla odkazovat právě na již zmíněného lékaře.
I další teorie souvisí se slavným císařem. Tvrdí se, že rukopis souvisí s objevením mikroskopu a byl sepsán Corneliusem Drebbelem, holandským vynálezcem a alchymistou, působícím na dvoře Rudolfa II.
popisek: K vidění jsou fotografie vybraných stránek Voynichova rukopisu. K dispozici jsou i další informace v angličtině.
Neznámé rostliny i neznámé recepty
Co je vlastně obsahem tajemné publikace? Rozdělena je do několika kapitol. Najdeme zde část botanickou, astronomickou, biologickou, kosmologickou, farmakologickou a část s recepty, která je jako jediná bez doplňujících ilustrací. Právě ilustrace v některých kapitolách jsou tím, co odborníky dodnes zaráží. Například v botanické části nejsme ani dnes schopni přesně identifikovat některé druhy rostlin. V biologické jsou zase vyobrazeny nahé ženy, koupající se v podivných útvarech. Některé mají navíc na hlavě zvláštní předměty, podobné koruně.
Jde o šifru?
Celý text má něco přes 30 tisíc znaků a vykazuje existenci pravopisných i gramatických pravidel. Ačkoliv je několik výrazů a znaků podobných semitským jazykům (oblast dnešní Saudské Arábie a části severní Afriky) a několik poznámek je psáno latinkou, není jazyk použitý v manuskriptu podobný žádnému z tehdejších evropských jazyků!
Existují i teorie, že knihu napsal evropský misionář, sloužící v Asii, či naopak asiat žijící v Evropě. Argumentem je podobnost některých astronomických prvků s čínským kalendářem a další detaily. Další teorie vykládají zvláštní jazyk jako umělé spojení některých známých evropských jazyků (například staré vlámštiny, či staré francouzštiny), nebo fakt, že jde o vizuálně zakódovanou hebrejštinu.
"Jedná se o šifru!" Takový byl závěr kryptografů, kteří dokument zkoumali v padesátých letech. Podle nich byla využita takzvaná polyalfabetická substituční šifra. Jako další důkazy uvedli i to, že právě tento druh šifry byl v době kdy publikace vznikla velmi populární.
Tajemnou teorií je i to, že manuskript byl sepsán spiritistickým médiem! Tento fakt by vysvětloval použití nám dosud neznámého písma.
Voynichův rukopis je vzrušujícím dílem právě díky tomu, kolik tajemství ještě neodkryl. Věříte, že obsahuje recepty, které by člověku zajistily nesmrtelnost? Kdo ví, na co alchymisté ve středověku mohli narazit...
zdroj: wikipedia.com, youtube.com
Vaše názory
Pěkný den. Mohu Vám zde napsat, že MS 408, tedy Manuscript Voynich psala žena, která se jmenovala Eliška z Rožmberka. Byla to velice šikovná žena.
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.