Čas od času na Zemi zřejmě dopadají jistá velmi podivná tělesa. Patří mezi ně například tzv. tunguzský meteorit, který v roce 1908 zdevastoval pořádný kus sibiřské tajgy, naštěstí téměř liduprázdné. Není to však jediný případ, který dodnes zůstává záhadou. K něčemu velmi podobnému totiž došlo v noci z 28. na 29. května roku 1993 v blízkosti velmi odlehlého ovčího ranče Banjawarn, 130 km východně od města Laverton v Západní Austrálii.
Přímý zásah
Podle očitých svědků začala celá podivná událost poměrně nevinně, když se kolem 23 hodiny nízko nad jižním obzorem objevil objekt později popsaný jako „oranžovo-červená ohnivá koule s krátkým kuželovitým chvostem“. Podle odhadu pozorovatelů se těleso řítilo z výšky 1-2 km obloukem dolů k zemi, a to přinejmenším rychlostí zvuku. Pád doprovázel hlasitý pulsující hřmot připomínající hluk motoru dieselové lokomotivy. Přestal ve chvíli, kdy objekt zmizel za obzorem a zřejmě tam dopadl na zem.
Samotný dopad objektu nebylo pro nízké kopečky na obzoru vidět, pozornosti však neunikl obrovský záblesk modrobílého světla. Připomínal prý světlo nočního jaderného výbuchu a bez problémů osvětlit okolí v okruhu asi 10 km tak, že bylo vidět jako ve dne. Dopad provázela i tlaková vlna a otřesy v síle 3,6 – 3,9 Richterovy stupnice zaznamenané na třiadvaceti seismologických stanicích v západní Austrálii.
Jako atomová bomba
Podle těchto údajů se síla exploze odhaduje na ekvivalent výbuchu 1-2 tisíce tun TNT, což odpovídá například účinkům použití jedné taktické jaderné zbraně. Na místě dopadu tělesa se však neobjevil typicky atomový hřib, ale zároveň s otřesy nad místem dopadu vznikl kolmý, několik kilometrů vysoký sloup oranžovočerveného světla, po kterém se objevily dvě pomalu rostoucí oranžovočervené půlkruhové objekty se zářícím stříbrným krajem velikosti zapadajícího slunce. Ty vydržela nad obzorem nad místem předpokládaného dopadu tělesa asi dvě hodiny, a to na naprosto čisté a jasné noční obloze za bezměsíčné noci a za bezvětří.
Další UFO
O hodinu později, okolo půlnoci, se nad obzorem objevila malá modrozelená ohnivá koule, která se pohybovala přibližně na stejné dráze jako první těleso. Protože ani tento objekt nebyl identifikován, musíme ho, stejně jako jeho předchůdce, zařadit do kategorie UFO, tedy neidentifikovatelných létajících předmětů. I toto UFO dopadlo na zem, ale tentokrát jeho pád nezpůsobil otřesy silné natolik, aby je seismologické stanice zaznamenaly.
Možnosti průzkumu místa dopadu byly v Banjawarnu o hodně příznivější, než kdysi v odlehlé tajze v okolo Tunguzky A tak téměř bez prodlení bylo místo předpokládaného dopadu neznámého tělesa prozkoumáno jak za pomoci lehkého letadla, tak ze satelitů. Nikdo v tom neviděl žádný problém - tak velká exploze přece musela v krajině zanechat nepřehlédnutelné stopy.
Kupodivu ne. Nepodařilo se najít žádný kráter po dopadu jakéhokoliv tělesa, ani známky požáru, ani stopy toho, že by došlo k výbuchu objektu ještě nad zemí. Tím vyšetřování skončilo bez toho, že by podařilo zjistit, co přesně se u Banjawarnu stalo.
Tajné zkoušky zbraní?
Nejobvyklejší vysvětlení takových jevů, tj. dopad meteoritu, v tomto případě vzhledem k charakteru celého pozorovaného jevu, neodpovídá. A tak onou ohnivou koulí mohla být plasma stejně dobře jako známá světla vznikající při zemětřesení anebo tajné zkoušky nějaké elektromagnetické zbraně či kosmické lodě.
Odlehlé a téměř neobydlené krajiny Západní Austrálie by pro takové testy byly úplně ideální. Takových zkoušek mohlo přitom proběhnout už více, vždyť oranžovočervené koule vydávající pulsující zvuk byly v těchto místech spatřeny opakovaně, například v roce 1988, v říjnu roku 1989, v říjnu 1992 a v květnu nebo červnu roku 1993. Že by tedy záhadný kosmický jev měl docela prozaické pozemské vysvětlení?
Jitka Lenková
Obr. archiv autorky
popisky
banja 1 - Odlehlé pustiny v Západní Austrálii představují ideální prostředí pro pokusy jakéhokoliv druhu.
banja 2 - Exploze UFO připomínala jaderný výbuch.
banja 3 - Oslnivé modrobílé světlo charakterizuje jak explozi v Banjawarnu, tak elektromagnetické impulsy.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.