Babinet.cz  /  Tajemno  /  Existují stále maltézští rytíři?

Existují stále maltézští rytíři?

8.11.2012 - redakce Babinet.cz

Historie, tak jak nám byla podávána ve školních lavicích, nás stručně seznamovala se vznikem a zánikem různých rytířských řádů. Většinou jsme do života odcházeli s přesvědčením, že tyto řády jsou minulostí a patří do období princezen a králů.

Opravdu nás chrabří rytíři neprovázejí i současností? Nevyměnili třeba bílé oře za moderní teréňáky? Posuďte sami. Řád maltézských rytířů má svůj počátek v 11. stol., vznikl na území Svaté země a jeho velikosti se mohli rovnat snad jen templáři. V jeho čele stál velmistr a dělil se na různá převorství. Historie? Jistě, ale ta ještě zdaleka neskončila. Kdo z vás ví, že kořeny tohoto řádu v České republice sahají do 12. století a řád funguje dodnes? Jeho existence byla ohrožena pouze za nacistické okupace a po roce 1948, kdy byla jeho činnost komunistickým režimem zakázána.

Řád nezanikl, jak se mnozí domnívají, jen zmodernizoval své jméno. Rytíři se do dnešní doby přeci jenom už nehodí, takže dnes se jmenují: Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě. Jejich sídlem je Řím a pevnost St. Angelo na Maltě. Všimněte si slůvka „vojenský“ v názvu. Jaké aktivity tento řád asi provozuje? Kam sahají chapadla tohoto suverénního nestátního objektu, jak ho popisuje encyklopedie? Vydávají vlastní mince, poštovní známky, mají vlastní značky aut, plné diplomatické styky s 94 státy světa, status pozorovatele v OSN a mnoho dalších aktivit, mezi které patří i zřizování především zdravotních, ale i základních škol a různých nadací.

Ovšem zajímavější je skutečnost, že Ericu E. Princi – maltézskému rytíři, patří společnost Blackwater, což je americká soukromá bezpečnostní organizace, která operovala v Íráku, Pákistánu a byla přímo zapojena do atentátů na bývalou pákistánskou premiérku Benazir Bhuttovou a bývalého libanonského premiéra Rafíqa Harírího. Ředitelem Blackwateru je další z maltézských rytířů Joseph E. Schmitz, bývalý generální inspektor Pentagonu a člen Opus Dei. Pokud se k těmto náhodám přidá ještě další a tou je řídící středisko Blackwateru na Maltě, začíná nám být trochu jasnější, kam a kterým směrem sahá aktivita a moc řádu.

Ale jak velký je opravdu jeho vliv? Sám papež je členem tohoto řádu, jeho členové kontrolují dozorčí rady vojenského průmyslu a rozhodujících bank. Podle listu Al-Watan používal Washington zaměstnance Blackwateru k  ochraně svého konzulátu v  Péšaváru. Může nás vůbec překvapit podobnost znaku Řádu maltézských rytířů a Ústřední zpravodajské služby CIA? Porovnejte sami – vlevo je znak maltézských rytířů, vpravo CIA. Je podobnost jen náhodná?

Jistěže není. Zakladetelé CIA jsou všichni členy řádu, ale o co jde ve skutečnosti? Mít pod kontrolou svět nebo naopak ho chránit a předem odhalovat aktivity, které ohrožují klid ve světě? A kam vlastně chapadla této chobotnice sahají? A jakou roli v celém soukolí hraje naše republika? V čele řádu stojí šest velkopřevorů, centrem jednoho z nich je kostel Panny Marie pod řetězem na Malé Straně v Praze a přilehlý palác, takže její význam jistě není zanedbatelný. Víme vůbec, kdo a odkud tahá za nitky našeho života?

Alena Horáková
www.vestenionline.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz