Devět z deseti šálků kávy si v Čechách a na Moravě připravujeme na způsob „českého turka“, tedy spařením mleté kávy vřelou vodou. A právě dobrého „turka“ s typicky českou chutí nejlépe připravíte z pražené kávy Jihlavanka Standard Original s výrazným aroma a silnou chutí. Nebo kávy Jihlavanka Standard Extra Jemná s působivou, svěží chutí a plnohodnotným aroma, které si kvůli lehké stravitelnosti můžete dát klidně o šálek víc.
Odpovězte správně na soutěžní otázku a 3 z vás vyhrají 2 balíčky kávy a hrníček od Jihlavanky
Svůj kávový rituál můžete ještě vylepšit, když si k ruce vezmete ruční presovač. Pro tento způsob přípravy se nejlépe hodí nová Jihlavanka Extra Special, a to nejen svou kompozicí, ale také hrubostí mletí. Vyrábí se pouze ze zrn typu arabica a vyniká intenzivním aroma a plnou, mírně nakyslou chutí, kterou ocení především zkušení milovníci kávy. Dobrou poctivou chuť!
A víte, jak si připravíte nejlepšího typického „turka“?
„Do nahřátého hrnku (stačí jej vypláchnout horkou vodou) vložte 7-9 g, tedy asi dvě vrchovaté lžičky kávy, umleté na střední stupeň hrubosti (ideální je Jihlavanka Standard) a dolijte asi 1,5 dcl vody, kterou necháte zahřát těsně k bodu varu - nejlépe na teplotu 98oC. Zalijte postupně – nejprve do jedné třetiny, a pak nadvakrát dolijte zbytek vody krouživým pohybem. Snažte se, aby proud vody nebyl příliš prudký, tedy ne příliš shora, aby se mletá káva co nejméně zvířila a nevyplavala na povrch. Takto se optimálně uvolní a vyluhují aromatické i chuťové látky do šálku nápoje. Zlehka třikrát zamíchejte. Odměnou vám bude lehká pěna v barvě mléčné čokolády. Počkejte asi tři minuty, než se sedlina usadí na dně. To bude mít káva optimální teplotu: asi 72 – 75oC. A pak si už jen dosyta užijte ten pocit báječného kávového okamžiku s poctivým českým „turkem“, říká kávový specialista Pavel Šťastný.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.