Snad každý vinař z jižní Moravy slyšel pověru, že naše červená vína nepatří ke světové špičce. Někteří lidé k tomu ještě dodají, že nemáme moc sluníčka, takže si plné chutě, vyvážené třísloviny a chuť peckového ovoce musíme dovážet ze zahraničí. Nemohou se však více mýlit, moravská červená vína snesou smělé srovnání se zahraničím. Dokládají to i medaile, které sbírají na mezinárodních soutěžích v konkurenci vinařských gigantů, jako jsou Francie nebo Španělsko.
Moravská červená jsou lehká a snadněji pitelná
Zatímco u bílých vín lehce sáhneme po lahvi z tuzemské produkce, u červených se stává, že si lidé z obchodu spíše odnesou ta zahraniční s domněnkou, že jsou kvalitnější. „Tento zažitý mýtus však neplatí. Moravská vína jsou pouze chuťově jiná než například ta z Bordeaux, Toskánska či Rioji, která působí těžším dojmem, jenž ne každému vyhovuje. Ta naše mají jiné kvality, pro které je oceňují na soutěžích u nás i v zahraničí – jsou lehčí, snadněji pitelná,“ vysvětluje Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy. Mezi taková vína patří například jemně kořenitá Frankovka 2013 pozdní sběr z Habánských sklepů či Víno Mikulov Sommelier Club Zweigeltrebe 2013 pozdní sběr, která získala zlaté medaile v soutěžích Prague Wine Trophy a Národní soutěž vín. Medailí se pyšní také Víno Mikulov Sommelier Club Cabernet Sauvignon 2013 pozdní sběr, které získalo stříbro na mezinárodní soutěži vín ve Vídni.
Ani příznivce plných chutí, které nabízí například lahve z jihoevropských destinací, domácí vína nezklamou. Ti, kteří preferují kořenitou chuť s tóny dřeva, mají také českou alternativu – vína barrique, která zrají v sudech vyrobených z amerického nebo francouzského dubu o objemu 225 litrů, minimálně tři měsíce. Podle původu použitého dřeva přecházejí do vína také tóny oříšků nebo vanilky a díky zrání v sudu se víno zakulacuje, třísloviny se zjemňují a barva nabírá na intenzitě.
Tip sommeliera:
Víno Mikulov Sommelier Club Cabernet Sauvignon 2013 pozdní sběr
Víno tmavě rubínové barvy s černofialovými odlesky. Jemná vůně připomínající černorybízový džem a ostružiny je doplněna poměrně plnou, šťavnatou chutí s měkkou tříslovinkou. Doporučujeme podávat ke steakům, šťavnatým úpravám hovězího masa či k sýrům s bílou plísní. Možno zakoupit na www.osobnivinoteka.cz. Orientační cena v obchodech: 145 Kč.
Habánské sklepy Rulandské modré 2013 pozdní sběr
Jiskrná rubínová barva je v případě tohoto vína doprovázena intenzivním aroma lesního ovoce, koření a jeřabin, spolu s měkkou chutí připomínající ovocné džemy a koření. Ideálně podavejte k jehněčímu či skopovému masu či k delikátním úpravám hovězího masa. Možno zakoupit na www.osobnivinoteka.cz. Orientační cena v obchodech: 145 Kč.
Víno Mikulov Sommelier Club Zweigeltrebe 2013 pozdní sběr
K dušeným masům a pikantnějším úpravám italské kuchyně doporučujeme podávat Zweigeltrebe, ročník 2013 pozdní sběr z vinařství Víno Mikulov. Víno granátové barvy, kterou doprovází středně intenzivní vůně připomínající planě třešně, ostružiny a sladké koření, je doplněno harmonickou, kořenitou chutí s delším závěrem. Možno zakoupit www.osobnivinoteka.cz. Orientační cena v obchodech: 145 Kč.
Odpovězte správně na soutěžní otázku a 1 z vás získá dvě lahve vína Mikulov Sommelier Club Cabernet Sauvignon 2013 pozdní sběr!
Nápovědu najdete na www.osobnivinoteka.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.