"Na Hromnice o hodinu více" ... todle je pranostika, kterou zná úplně každý. Víte ale, že pranostik je k tomuto dni více? Namátkou připomínáme ...
Na Hromnice půl píce a půl krajíce.
Na Hromnice jasná noc, bude mrazů ještě moc.
Na Hromnice chumelice, netrvá pak zima více.
O Hromnicích jasný den, připrav kožich ještě ven.
Hromnice patří k církevním svátkům s pevně stanoveným datem, slaví se přesně 40 dnů po narození Páně (25.prosince), tedy 2.února. Je to také den, kdy končí tzv. "vánoční" období, mimo jiné se sklízejí betlémy. Otevírá se období roku, které vrcholí veselým masopustem. Jejich název je pevně spjat se strachem našich předků z blesků a hromů a se svíčkami, které symbolizovaly ochranu před hromy a blesky - tzv. hromničkami.
(fotografie ilustrační: Pixabay)
Jisté je, že asi jedno z nejznámějších přísloví, které je uvedeno hned na začátku, si uvědomujeme úplně všichni. Ano, je to poznat, den se prodlužuje a my spolu s delšími dny už také toužebně vyhlížíme jaro. A zcela oprávněně, neb další známé přísloví totiž praví, že "Na Hromnice si musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zmrznout". A ptáčci - to je přece symbol jara. Jara, které nás povzbudí a odežene chmury a nemoci.
A tak aby nám to čekání rychleji uteklo, pojďme si připravit u nás celkem neznámý recept ze Švédska s názvem
Ptačí hnízda
- ano, ano...zase jsme u těch ptáčků a příchodu jara :-)
- 4 sardelové řezy
- 2 syrové žloutky
- 2 lžíce jemně usekané cibule
- 1 lžíce kaparů
- 1 lžíce jemně nasekané petrželky
- sterilovaná červená řepa
- 1 vařený brambor
Doprostřed mělké misky urovnáme do středu sardelové řezy, kolem nich kruh cibule, pak červenou řepu nakrájenou na kostičky, poté brambor nakrájený rovněž na kostičky a okolo kruh s kaparů smíchaný s petrželkou (všechny popsané suroviny klademe okolo středových sardelových řezů, tvoříme tzv. hnízdo). Doprostřed misky poté opatrně vložíme žloutky. Podáváme s černým chlebem. Při podávání všechny suroviny na misce dobře promícháme a našleháme vidličkou.
A kdybychom přece jen měli chuť na něco tuze sladkého, tak jako nostalgickou vzpomínku za již ukončeným vánočním obdobím si můžeme připravit
Medové cerple
- 1 díl medu
- 1 díl oříšků
Med zahříváme v hrnci na sporáku až do doby, kdy se začne tzv. škvařit, poté ho ihned stáhneme a vsypeme oříšky. Zamícháme a na plech vyložený pečícím papírem lžičkou klademe malé kopečky. Necháme řádně ztuhnout, odloupneme, dáme na mísu a podáváme.
(Zdroj: České zvyky a obyčeje - Alena Vondrušková)
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.