Podzim je obdobím barev. Pojďme si společně tyto barvy přenést i do kuchyně, přesněji na talíře v podobě krásných plně barevných polévek. Kromě zahřívacího efektu nás také skvěle zasytí, jejich příprava zabere minimum času, navíc dodají tělu tolik potřebné vitamíny a hlavně budou chutnat!
Rajčatová polévka
- 600 g rajčat
- 30 g másla
- 30 g hladké mouky
- cukr
- koření: celý pepř, sůl, bobkový list, skořice
(foto: Pixabay)
Rajčata pokrájíme na kousky, zalijeme vařící vodou, podusíme doměkka a prolisujeme. Z másla a mouky připravíme světlou jíšku, zředíme ji vodou, rozšleháme a povaříme. Přidáme prolisovaná rajčata, koření, cukr a povaříme. Můžeme dochutit kečupem. Rajčatovou polévku můžeme podávat s rýží, nudlemi nebo se sýrem, podle toho co máme rádi v rajčatové polévce.
Dýňová polévka
- dýně
- 1 cibule
- sůl
- pepř
- muškátový oříšek
- zeleninový bujón či zeleninový vývar
- smetana
- máslo
(foto: Pixabay)
Na másle zpěníme nadrobno nakrájenou cibulku, přidáme na kostky nakrájenou a předem očištěnou dýni a lehce orestujeme. Zalijeme buďto zeleninovým vývarem, pokud nemáme, tak vodou, do které přidáme kostku zeleninového bujónu. Osolíme, opepříme a přidáme rovněž muškátový oříšek. Vaříme do změknutí dýně. Poté celou směs rozmixujeme ponorným mixérem, vrátíme na sporák a přidáme smetanu pro zjemnění. Podáváme s opečenými toustíky.
Fazolová polévka se zelím
- 250 g bílých fazolí
- 100 g prorostlé slaniny
- 1 malá cibule
- 250 g bílého zelí
- 1 nasekaný stroužek česneku
- špetka tymiánu
- 1 bobkový list
- 800 ml bujónu
- 1 mrkev
- 1 malý pórek
- kousek celeru
- 50 g brambor
- sůl
- pepř
- 1 lžíce nasekané petrželky
(foto: Pixabay)
Fazole předem namočíme do vody na 6 hodin.
Slaninu dáme vařit na 5 minut do vody a potom ji necháme na talíři okapat.
Cibuli a bílé zelí nakrájíme na tenké proužky a dáme do hrnku spolu s fazolemi, slaninou, česnekem, tymiánem a bobkovým listem, zalijeme bujónem a dáme vařit na 1/2 hodiny.
Mrkev pokrájíme na proužky, pórek na kolečka, brambory na kostky. Zeleninu dáme do polévky, dochutíme solí a pepřem a vaříme ještě 1/2 hodiny.
Slaninu drobně pokrájíme a přidáme do polévky. Nakonec polévku ozdobíme petrželkou.
A jaká je vaše oblíbená polévka? Těšíme se na vaše tipy.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.