Známe je z nejrůznějších poutí a zábav, ale samozřejmě, nesmí chybět ani na štědrovečerním, respektive vánočním stole. Řeč je o slaďounkých, dobrounkých vánočních perníčkách. Dneska si prozradíme to nejlepší těsto, díky kterému budou naše perníčky měkké hned po upečení. Ano! Opravdu! Jde to!
To co dělá perníček perníčkem je směs výborného koření a medu. Díky nim se nám rázem rozvoní byt a hned se trošku víc těšíme na vánoční svátky.
Když dříve perníkáři zadělávali těsto, tak jej nechali ležet v dubových sudech i několik let. Vzhledem k vlhkosti, která uvnitř panovala, se nemohlo stát, že by těsto vyschlo a stalo se nepoživatelným, respektive že by se s ním nedalo dál pracovat.
Zajímavé je také to, že se perníčky dříve nevykrajovaly. Perníkář je musel natlačit do speciálních dřevěných forem, které jim daly tvar. Mimochodem mnohem více se pekly na Moravě ne v Čechách. Mnoho lidí perník nenávidí, právě kvůli charakteristické kořeněné chuti a vůni. Mnozí je naopak právě kvůli tomu milují.
Perníčky měkké hned po upečení
Tento recept má jednu zásadní výhodu. Nemusíte na perníčky zadělávat už v říjnu. Což dříve hospodyňky dělávaiy. Největší trik tkví v tom, že se do těsta místo kakaa dává čokoláda. Právě kvůli kakau totiž bývají perníčky tvrdé.
Ingredience
½ kg hladké mouky
5 lžic medu
3 žloutky
1 tabulka čokolády
Koření do perníku podle chuti
1 lžíce sody
V míse si smícháme prosátou mouku, koření do perníku a sodu. Poté přidáme změklé máslo, med, loutky a nastrouháme tabulkou čokolády. Ideálně rukama, nebo hnětačem, následně vytvoříme těsto. To zpracujeme do koule, zabalíme do fresh folie a necháme uledžet v lednici do druhého dne.
Rozhodně není na škodu nechat ho tam třeba týden, protože se skvěle pomísí chutě, díky freshce těsto nevyschne a budete s ním pěkně pracovat.
Po uležení těsto vyndáme z lednice a necháme změknout, nesmí se však příliš rozehřát, nedalo by se s ním pracovat. Na pomoučněném vále vyválíme plát, který nesmí být příliš tenký, to by se nám perníčky příliš vysoušeli. Dopřejte jim klidně 4-5 milimetrů.
Vykrájíme si tvary a dáváme je na plech vyložený pečicím papírem. Poté potřeba rozšlehaným vejcem a dáme péct do trouby předehřáté na 170 stupňů. Následně pečeme dozlatova. Je to přibližně 10 minut. Na čas se ale nespoléhejte a pečivo kontrolujte.
Po upečení necháme chladnout. Studené perníčky potom můžeme, ale nemusíme zdobit. K tomu se používá poleva z bílků, cukru a citronu.
Na 1 bílek použijte šťávu z poloviny citronu a asi 4 lžíce moučkového cukru. Kdyby byla směs příliš hustá, řeďte citronem, v opačném případě přidejte cukr. Pomocí cukrářského sáčku zdobte.
Napsala Zuzana Zelenková
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.