Za tradiční štědrovečerní polévku se v Čechách považuje ta rybí. Na sváteční tabuli se však může objevit i polévka hrachová, ale také kvalitní drůbeží vývar. Z nutričního hlediska je nejméně vhodná polévka připravovaná z hrachu. Ačkoli jsou totiž luštěniny nenahraditelné a chutné, všeobecně se déle tráví. Vhodná není ani kombinace s živočišnou bílkovinou, v případě vánočního menu s rybou, která následuje po sváteční polévce. Pro diabetické menu je správnou volbou poctivý drůbeží vývar doplněný jáhly. Ty mají nižší glykemický index, jsou přirozeně bezlepkové, obsahují velké množství minerálních látek, a navíc – tradiční česká kuchyně je ještě před sto lety doslova opěvovala a zbožňovala.
Drůbeží vývar s jáhly (6 porcí)
- 1,5 litru vody
- 500 g drůbeží polévkové směsi
- 200 g mrkve
- 200 g petržele
- 100 g celeru
- 50 g pórku
- himálajská sůl
- celerová nať
- 100 g jáhel
Do pomalého hrnce vložte očištěnou zeleninu v celku. Na ni položte drůbeží polévkovou směs. Jemně osolte. Zalijte vodou a vařte zhruba 8 hodin, což vývaru zajistí silnější chuť. Mezitím propláchněte a povařte jáhly a při servírování je vložte do hotové polévky. Na talíři lze polévku dozdobit natí.
Jakmile jednou ochutnáte jemnou a krémovou majonézu z kešu oříšků, nemůžete již nikdy jinak. Je lehká a lahodná a k její přípravě postačí několik minut. A navíc ji můžete uchystat prakticky kdykoli, zcela čerstvou a v libovolném množství. Salát obohacený touto majonézou neztrácí nic ze své tradiční chuti, ba naopak. Necháte-li ho navíc přes noc uležet, jednotlivé chutě se prolnou do své plné tradiční chuti.
Bramborový salát s majonézou z kešu (6 porcí)
- 1,2 kg brambor
- 300 g nakládané zeleniny (mrkev, hrášek, cibule, okurka)
- 3 vejce
- 80 g jablek
- 80 g oříšků kešu
- 1 stroužek česneku
- citronová šťáva
- himálajská sůl
- petrželová nať
Kešu oříšky přes noc namočte. Brambory uvařte ve slupce, stejně tak vejce. Jakmile jsou brambory hotové, zbavte je slupky a protlačte tvořítkem na bramborový salát. Vložte do mísy. Dále přidejte nakládanou zeleninu, najemno nakrájené vejce a oloupané jablko. Kešu oříšky umixujte s částí vody, ve které se máčely, společně s česnekem, solí a citronovou šťávou na hustší hladký krém. Ten vmíchejte do salátu, dozdobte petrželovou natí a nechte v lednici odpočinout.
Za českou klasiku se považuje kapr, a pokud jej diabetik zvolí ke štědrovečerní večeři, měl by ho spíše péci než smažit. Pokud jsou pro vás Vánoce bez smaženého kapra nepředstavitelné, sáhněte raději po avokádovém či kokosovém oleji bez vůně a příchuti. Takové oleje disponují vyšším bodem zakouření, déle tedy vydrží a nepřepálí se. Pro odlehčenou variantu lze zvolit pečeného lososa, který je bohatý na omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny. Při úpravě pečením si ryba uchová více nutričně prospěšných živin, dochutit ji lze bylinkami a citronem. Výsledná kombinace lososa a bramborového salátu s majonézou z kešu udělá z vánočního menu nezapomenutelný zážitek.
Losos pečený na citrónu a bylinkách (6 porcí)
- 800 g lososa
- 15 g avokádového oleje
- 2 bio citrony
- 1 stroužek česneku
- rozmarýn
- himálajská sůl
Zapékací mísu vyložte plátky citronu (máme-li bio citron, není třeba jej loupat) a poklaďte je rybou. V hmoždíři utřete čerstvý rozmarýn, promíchejte se stroužkem česneku a avokádovým olejem. Touto bylinkovou směsí potřete rybu. Jemně ji podlijte a pečte zhruba 45 minut na 180 °C.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.