Babinet.cz  /  Recepty  /    /  Majoránková mast při rýmě

Majoránková mast při rýmě

6.7.2015 - AndreaP.

Léčivá rostlina (léčivka či léčivá bylina) je taková rostlina, která obsahuje účinné látky příznivě ovlivňující nepříznivý stav organismu. Léčba pomocí rostlin se nazývá fytoterapie. K léčení jsou užívány tzv. drogy – určité části rostliny (nať, list, květ, plod, semeno, kůra, dřevo, kořen, oddenek, cibule, hlíza, plodnice či pupen).

Používání léčivých bylin se v poslední době vrací na výsluní, kdy jsou využívány nejen při léčbě různých zdravotních neduhů, ale leckdy jsou i doplňkem stravy jako takové. A je to určitě dobře, neb naši předkové věděli moc dobře, že v přírodě je základ zdraví.

A tak se i my taky zaměříme občas na bylinky jako takové ....

A začneme zlehka ... venku je vedro k padnutí, naproti tomu doma, v práci, v autě je leckde puštěná klimatizace nebo alespoň větráky a na malér je tudíž lehce zaděláno. Nachlazení v tomto počasí jistě není nic příjemného ... a tak si spolu pojďme připravit majoránkovou mast na rýmu :

1 polévková lžíce červeného vína se vaří 1 minutu s čajovou lžičkou majoránky, přidá se 1 polévková lžíce másla, roztaví se, přecedí se, nechá se vychladnout a uloží poté do chladničky. Mast se vtírá do nosu a jeho okolí.

(recept pochází od uznávaného znalce bylin pana Váni)

Majoránka zahradní je jednoletá, někdy i dvouletá bylina s přímým, rozprostřeným stonkem a protilehlými, oválnými listy. Používá se jako koření na dochucování polévek, omáček a masitých jídel. Ve staročeské kuchyni je nezbytnou přísadou bramborové polévky (bramboračky) a bramboráku (cmundy). Díky svému blahodárnému účinku na trávení se přidává do pokrmů z luštěnin, zelí či jiných tučných jídel. Vyniknout dává především chuti zvěřiny nebo pečeným játrům. Velmi dobře se hodí také do lehkých zeleninových nebo vaječných salátů. Využívat ji lze v čerstvém i sušeném stavu. Její předností je, že neztrácí aroma, které se výborně snoubí s ostatními druhy koření, např. tymiánem. Povzbuzuje chuť do jídla a podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Působí také protinadýmavě. Uvolňuje křeče a posiluje nervový systém. Pomáhá při ženských onemocněních, protože posiluje dělohu. Čaj z majoránky může dokonce pomoci při bolestech hlavy nebo nachlazení.

(zdroj Wikipedie * ilustrační fotografie)

 

 

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Turistické, populárně – naučné, dětské a zábavné e-knihy. Stáhněte si zdarma e-knihy Jiřího Gleta. Můžete si vytvořit vlastní knihovničku e-knih na svých mobilech a tabletech.