Na západním okraji Českého ráje, nedaleko městečka Mnichova Hradiště, stojí zajímavý skalní hrad Drábské světničky. Nejkratší a nejschůdnější cesta k tomuto hradu vede po modře značené turistické trase z nedaleké obce Dneboh.
Hrad Drábské světničky patří k velmi vyhledávaným atrakcím Českého ráje. Je umístěný na 7 skalních blocích, které spadají do stometrové hloubky. V 13. století zde byl postavený dřevěný hrad s mohutnou dřevěnou věží. Ve zdejším pískovci byly vyhloubeny obytné a skladovací prostory, kterým dnes říkáme světničky. Zachovalo se jich do dnešní doby celkem 18. Jsou zde také zbytky pěti chodeb nebo základy sedmi vrcholových dřevěných staveb. Zcela unikátní je především skalní kaple s oltářem vytesaným ve skále. Tyto skalní světničky jsou mezi sebou propojeny dřevěnými roubenými nástavbami, palisádami, dřevěnými mosty, dřevěnými nebo kamennými schodišti a ochozy.
Počátkem 15. století se skalní hrad stal opěrným bodem husitských sirotčích vojsk k ostraze dálkové cesty podél Jizery a Nisy do Lužice. Po bitvě u Lipan byl hrad Drábské světničky opuštěn a stal se pouze příležitostný úkrytem civilního obyvatelstva, například za třicetileté války.
Na hrad se vstupuje skalní průrvou. Z hradu je pěkný výhled na Boleslavsko a za příznivého počasí také na Jizerské hory a Ještěd.
Pověst o obru Drábovi
K hradu se váže pěkná pověst. Za dávných časů hrad obýval obr Dráb, který jednou unesl dívku z blízké vesnice. Po nějakém čase dívka poprosila, aby mohla navštívit své rodiče. Obr souhlasil s tím, že do večera musí být dívka zpět. Ta však na obra vyzrála. Na zpáteční cestě dívka odvíjela klubíčko příze z vesnice až k Drábským světničkám.
V noci pak silní a udatní venkovští chasníci vydali za obrem. Ve spánku ho svázali silnými provazy, naložili obra na vůz a odvezli ho daleko z tohoto kraje. Obr Dráb byl rád, že mu chasníci neublížili, a proto jim prozradil, kde u hradu zakopal velký poklad zlata a stříbra. Poklad je prý pod borovicí, na kterou v období letního slunovratu, právě na svátek sv. Jana Křtitele nejdříve zasvítí slunce. Tento poklad dodnes nikdo nenašel, tak třeba čeká právě na vás.
Skalní hrad Valečov
Nedaleko skalního hradu Drábské světničky stojí další zajímavý skalní hrad Valečov.
Skalní hrad Valečov / foto Petr Matura
Vesnice Mužský
Ze skalního hradu Drábské světničky se po červeně značené turistické cestě vydáte k dalšímu skalnímu hradu Valečov. Je to asi jen 3 km a cesta vede mezi skálami pod vrcholem hory Mužský. Zanedlouho přijdete do půvabné vesničky stejného jména. Ve vesnici Mužský stojí krásné roubené chalupy a vesnice byla prohlášena za vesnickou památkovou zónu.
Skalní hrad Valečov
Hrad Valečov byl přestavěn z původní dřevěné tvrze v druhé polovině 14. století. Byl dobře opevněným palácovým komplexem, později však ztrácel svůj pevnostní charakter a v 18. století byl opuštěn. Z hradu zůstalo zachováno mohutné zdivo Nového paláce, které je přístupné po schodišti ve skále. Zůstaly zachovány také skromné zbytky Starého paláce. Ve skále bylo rovněž vyhloubeno vězení zvané Beneška a otvorem můžete nahlédnout do podzemní hladomorny. Součástí prohlídky je rovněž vstupní expozice a také výstavka archeologických nálezů.
Skalní osada u hradu Valečova
Jen několik desítek metrů od hradu vznikla svérázná osada, vytesaná ve skalách. Byly to desítky skalních bytů, světniček, chlívků a dílen, sloužících jako obydlí chudiny po dvě stě let. Poslední obyvatelé skalních bytů se museli vystěhovat v roce 1892. Tento skalní labyrint světniček, schodů a chodeb nemá prakticky obdoby v celých Čechách.
Zajímavost: Drábské světničky i Valečov jsou oblíbeným místem filmařů.
Napsal Jiří Glet
Zdroj: e-kniha Jiří Glet Turistický průvodce I. Zajímavosti z českých hradů a zámků. Nakladatelství KKnihy České Budějovice 2017
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.