Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Aktivní život  /  Blížící se změna na zimní čas a tma. Psychologové radí, jak podzimní nápor zvládnout

Blížící se změna na zimní čas a tma. Psychologové radí, jak podzimní nápor zvládnout

22.10.2024 - redakce Babinet.cz

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jste v zimě tak unavení a do ničeho se vám nechce? Možná jste si také všimli, že chuť na sladké v tomto období nepřichází jen s cukrovím, ale objevuje se už ke konci podzimu. Obojí souvisí s nedostatkem světla nejen venku, ale i u vás doma.

 

Trocha biologie a fyziky…a blues

V zimě nedochází jen k tomu, že je přirozeného světla méně, ale dokonce má i jiné složení. Slunce se pohybuje níže u obzoru, a jeho paprsky tak musí procházet silnější vrstvou atmosféry, tudíž dochází k pohlcení modré a zelené složky světla. Ty jsou ale důležité pro výrobu melatoninu – hormonu, který tělo produkuje v noci, protože má tlumicí účinky na lidský organismus.

přechod na zímní čas psycholog

foto / Freepik

Když však ráno do oken nezasvítí plnospektrální světlo, tělo neví o tom, že by mělo výrobu této látky ukončit, takže člověk má pocit, že je neustále unavený. PhDr. Marek Navrátil, Ph.D., MBA uvádí, že citlivější jedinci prožívají období změny – tedy i změny ročního období – výrazněji. V tomto období u nich může docházet ke zhoršování nálady (především tzv. ranní pesima), vyšší spavosti (a s ní ke spojenému zaspávání), snížení kalorického příjmu, pracovní výkonnosti a celkově snížení motivace k činnosti. U psychicky nemocných dochází v tomto období ke zhoršení psychického stavu.“ Psychiatr MUDr. Radkin Hozák k tomu dodává: „První problémy nastávají již kolem rovnodennosti, kde citlivější systémy v nejistotě, zda bude dlouhý den krátká noc, či stav opačný, začnou zmatkovat a rozhodí řadu významných rytmů a tím i tělesných a psychických funkcí. Objevují se pak typické jarní a podzimní deprese, zhoršení či návrat vředové choroby a mnoha dalších obtíží, které jsou považovány za psychosomatické.“

To může u někoho vést až k rozvoji tzv. sezónní afektivní poruchy, známé pod zkratkou SAD (seasonal affective disorder), nebo pod poetickým názvem winter blues (zimní blues). Množství světla související s prodlužujícími a zkracujícími se dny a především jiný úhel, pod kterým paprsky Slunce na Zemi dopadají, bývá velmi často se sezónní poruchou náladyspojováno,“ komentuje problematiku zimního období psycholog Marek Navrátil a uvádí, jak lze poruchu SAD léčit: „Terapie světlem, fyzická aktivita a v závažných případech medikace psychofarmaky představují v současné době tři nejúčinnější způsoby zmírnění příznaků SAD.“ Psychoterapeut Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl si všímá rozdílného vlivu slunečního záření vzhledem k pohlaví: „Nedostatek slunečního svitu a přirozeného denního světla vyvolává v některých lidech depresivní nálady, které se u žen více projevují sklony k lítostivosti, u mužů pak podrážděností a agresivním chováním,“ a dodává: „Zvýšení přísunu slunečního světla může řadě lidí pomoci depresivní stavy překonat.“

TIP: Co si počít s okny, abychom si zimní světlo užili co nejdéle?

Možnosti nevyhovujících oken můžete zkusit nejdříve vyřešit drobnými zásahy – těžké závěsy vyměňte za vzdušnější a nezanedbejte pravidelné čištění skel. Nezdá se to, ale i prachová vrstva na okenních tabulích je zvláště pro slabé zimní světlo překážkou. Myslete také na pokojové rostliny – v zimě potřebují více světla, proto je přesuňte blíže k oknům, nejlépe těm směřujícím na jih. Pokud je umístíte přímo na parapet, dejte je na vyšší podložku – lépe se pak vyrovnají s rozdíly teplot. Studený vzduch zvenčí bude proudit pod květináčem, a ochladí tak teplý vzduch zevnitř.

 

zdroj: článek vznikl ve spolupráci s psychiatrem MUDr. Radkinem Hozákem, psychoterapeutem Janem Kulhánkem z Psychoterapie Anděl a psychologem PhDr. Markem Navrátilem, Ph.D., MBA

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz