Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Cestování  /  Tip na výlet: Po památných vodních mlýnech, sochařský unikát i rozmanité turistické trasy

Tip na výlet: Po památných vodních mlýnech, sochařský unikát i rozmanité turistické trasy

12.10.2024 - redakce Babinet.cz

Okolí Prahy nabízí celou řadu zajímavých turistických cílů. Dnešní výlet můžeme začít u Dědkova mlýna nedaleko Unhoště, asi třicet kilometrů od Prahy. Dědkův mlýn se nachází v přírodním parku Povodí Kačáku podél střední části Loděnického potoka, známého také jako Kačák. Park byl vyhlášen v roce 1988 za účelem ochrany této cenné krajiny s významnými přírodními i estetickými prvky. Hlavní osu parku tvoří Loděnice, která protéká malebnými hlubokými údolími s prudkými svahy.

 

Dědkův mlýn, známý také jako Křížův mlýn, má dlouhou a proměnlivou historii. Nachází se v oblasti Okrouhlík na řece Loděnici, blízko obce Malé Kyšice. Název mlýna je odvozen od mlynáře Martina Dědka, který zde působil v první polovině 18. století. Během své historie prošel mlýn rukama různých majitelů, včetně Václava Jahody, Štíbrových a Josefa Gruncla, který se oženil s původní majitelkou mlýna. Roku 1897 byl mlýn prodán v exekuční dražbě Karlu Špačkovi, ale Grunclovi zde zůstali jako nájemníci. V roce 1948 byl mlýn vyvlastněn a provozovala v něm obchod Jednota. Po roce 1992 byl restituován a rekonstruován na minipivovar, jenž vaří pivo bavorského typu a je častým cílem turistů.

foto / Petr Matura

Mlýn, který je dnes jednopatrovou zrekonstruovanou budovou, měl kdysi rybník a mlýnské kolo poháněné vodou z náhonu. Zajímavostí je, že zde byla v roce 1930 instalována Francisova turbína s výkonem 19 HP. Mlýn slouží jako oblíbené turistické místo a cyklistická zastávka a dokonce se zde v roce 1941 natáčel film „Z českých mlýnů“. Současné okolí mlýna je přetvářeno na veřejný park, který láká k odpočinku u rybníka a nabízí prostor pro příjemný oddech.

V okolí se nachází několik dalších mlýnů, které sice nejsou přístupné, ale přesto se jedná o zajímavá místa. Jedním z nich je například Nový mlýn. Je to nejstarší vodní mlýn na Černém potoce. První zmínka o mlýně pochází z roku 1636, kdy ho vlastnila Sybila Polyxena Elznicová, rozená Čejková z Olbramovic. V roce 1698 byl v majetku mlynářky Kateřiny Feldekovské, v roce 1763 patřil mlynáři Königotetterovi a v roce 1840 ho vlastnil Antonín Slaba.

Dalším mlýnem je Červený mlýn, jenž také stojí na řece Loděnici poblíž Unhoště v okrese Kladno. Pyšní se velmi dobře zachovaným strojním vybavením. Během let se zde vystřídala řada majitelů i nájemníků. Až do konce 18. století však majitelé mlýn sami neprovozovali a pouze ho pronajímali.

Při toulkách přírodním parkem Povodí Kačáku můžete narazit také na ,,Betonový gauč“, vytvořený sochařem Zdeňkem Rufferem. Tento sochař mimo jiné vytvořil například i zajímavý pomník generálporučíka Františka Fajtla ve Vokovicích, který je známý svým travnatým zpracováním ve tvaru letadla Spitfire. Sochař Ruffer je pověstný svým smyslem pro propojení umění s krajinou, což se v tomto díle skutečně odráží.

,,Betonový gauč“ láká kolemjdoucí k pohodlnému odpočinku. Z jeho místa se naskýtá klidný výhled na Kyšický mlýn a přilehlé louky, čímž poskytuje příjemnou možnost relaxace v přírodě. 

Přírodním parkem vede též několik turistických stezek, včetně červené dálkové trasy spojující Loděnici a Nové Strašecí či zelené stezky vedoucí přes Lhotku u Berouna do Ptic, jež prochází Zabitou roklí. Kromě značených tras zde najdete rovněž mnoho neznačených cest do nitra okolních lesů. Na okrajích parku se nacházejí zajímavé historické památky, například Svárovská lípa, štola svatého Vojtěcha a důlní šachta Chrustěnice. Pokud se tedy vypravíte do této lokality, určitě se nebudete nudit. Výhodou je i dobrá dostupnost veřejnou dopravou.

 

Zdroje: mapy.cz, kudyznudy.cz, cs.wikipedia.org, dedkuv-mlyn.cz, regiontourist.cz

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz