Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Aktivní život  /  Rychlé hubnutí může být nezdravé. Nejlepší cestou je změna životního stylu, říká naturopatka

Rychlé hubnutí může být nezdravé. Nejlepší cestou je změna životního stylu, říká naturopatka

3.10.2024 - redakce Babinet.cz

Nedostatek pohybu, špatná strava, sedavé zaměstnání i stres. Faktorů, které stojí za nadváhou, je celá řada. V posledních desetiletích se zvýšená hmotnost navíc stala civilizační chorobou a vede ke zdravotním problémům, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Cestou ke zdravějšímu tělu a shození nechtěných kilogramů je zdravé hubnutí. Pokud se podpoří přírodní cestou, může výrazně zlepšit kvalitu života.

 

Nadváha a obezita mohou způsobovat závažné zdravotní potíže, které mají negativní dopad na fyzickou i psychickou kondici člověka. Jejich výskyt se zvýšil natolik, že mluvíme o „epidemii třetího tisíciletí“. Jde o globální problém, který nemíjí ani Českou republiku. Podle dat Českého statistického úřadu z roku 2023 bojuje s mírnou nadváhou více než třetina Češek a téměř polovina Čechů. Každý pátý muž přitom trpí obezitou.

foto / Shutterstock

A co přesně je nadváha? Jde o stav, kdy je váha člověka vyšší než ideální hmotnost pro jeho tělesnou výšku a stavbu těla. Tato hodnota se vyjadřuje takzvaným indexem tělesné hmotnosti (BMI) podle definice Světové zdravotnické organizace. Index se počítá tak, že se hmotnost v kilogramech vydělí druhou mocninou výšky v metrech. Zatímco normální stav představuje hodnota mezi 18,5 a 24,9, BMI vyšší než 25 už znamená nadváhu.

Pokud se hodnota BMI přehoupne přes hraničních 30, měl by člověk zpozornět. V takovou chvíli už se jedná o obezitu, což je závažnější stav spojený s vyššími zdravotními riziky. S obezitou se pojí přidružená onemocnění, která mohou člověka ohrozit na životě. Patří mezi ně srdeční choroby, vysoký krevní tlak, vyšší riziko vzniku rakoviny i cukrovka 2. typu.

Podle naturopatky Jarmily Podhorné by lidé s nadměrnou hmotností měli vhledem ke zvýšeným zdravotním rizikům bedlivěji sledovat stav svých orgánů. „Na prvním místě je správná činnost slinivky. Dále je nutné podporovat činnost pohybového aparátu, protože dostatek pohybu je nutný pro udržení dobrého zdravotního stavu. Dále je nutné sledovat krevní tlak, jehož zvýšení organismu škodí,“ doporučuje Jarmila Podhorná.

Při hubnutí se vyhněte extrémům

Uvědomění si zdravotních rizik i každodenních obtíží spojených s nadváhou s sebou přirozeně nese touhu po hubnutí. Rychlé hubnutí však může být velmi nezdravé. Extrémní metody, jako jsou nízkokalorické diety, léky na hubnutí nebo dlouhé půsty, mohou skončit kardiovaskulárními problémy, potížemi se zažíváním nebo rozvojem poruchy příjmu potravy.

Zdravé a efektivní hubnutí s trvalými výsledky vyžaduje čas, trpělivost, a především změnu životního stylu. Základem správně fungujícího těla je pravidelná a zdravá strava, dodržování pitného režimu a dostatek spánku. Pokud se k takovému základu přidá pravidelná sportovní aktivita, výsledky se začnou pomalu, ale jistě dostavovat. Kalorie se efektivně spalují při kardiovaskulárním cvičení, během něhož dochází ke zvýšení tepové frekvence a dýchacího rytmu. Patří mezi ně například plavání, běhání, aerobik nebo pravidelná chůze.

Pomáhají také bylinky

Shazování kilogramů navíc lze podpořit i přírodní cestou. Stačí do jídelníčku zařadit doplňky stravy obsahující byliny pozitivně působící na metabolismus. „Můžeme využít směs ananasu, vinných hroznů a mořských řas s názvem Brodecký ortislim. Na podporu zdravého hubnutí také doporučuji třezalku, vřes a dále artyčok, který zároveň pročistí játra a vnitřní orgány,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.

K dostání jsou speciální bylinkové směsi, čaje i tinktury, které podporují cestu za zdravějším a štíhlejším tělem. Je ale důležité si uvědomit, že bylinky samy o sobě nenahradí zdravou stravu a fyzickou aktivitu. Nejlépe fungují při dlouhodobém užívání v kombinaci se změnou životního stylu.

Proces hubnutí není jen o dosažení vysněné váhy, ale také o celkovém pocitu spokojenosti a stavu těla i mysli. Snížení váhy a zdravější každodenní režim může výrazně zlepšit kvalitu života. Lidé, kteří se pravidelně věnují pohybu a stravují se zdravěji, mají více energie, lépe spí a cítí se dobře po psychické stránce.

 

zdroj: článek vznikl ve spolupráci s naturopatkou Mgr. Jarmilou Podhornou

 

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz