Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Cestování  /  Kremnica, město s mincířskou tradicí: Městský hrad, historické jádro města i termální prameny

Kremnica, město s mincířskou tradicí: Městský hrad, historické jádro města i termální prameny

31.8.2024 - redakce Babinet.cz

Kremnica, toto pěkné město v Kremnických vrších, se právem může pyšnit přívlastkem „zlatá.“ Již ve 13. století zde stávala hornická osada Crymnych bana, kde se těžilo zlato a stříbro, a která v roce 1328 dostala od uherského krále Karla I. Roberta z Anjou městská práva, včetně práva hornického a mincovního. Byly to právě zdejší zlaté doly, které zajistily Kremnici v Uhersku výsadní místo, vždyť ve 14. století se zde těžilo až 400 kg zlata ročně.

 

Zdejší kremnické dukáty patřily k nejvyhledávanějším evropským platidlům

Do města přicházejí mincíři z české Kutné Hory, aby využili své zkušenosti při ražbě stříbrných mincí a také mincíři z italské Florencie, kteří byli mistři při ražení zlatých mincí. Již v roce 1329 se v kremnické mincovně razily stříbrné uherské groše a o něco později k nim přibyly zlaté floreny, které jsou ve světě známé jako kremnické dukáty. Ve 14. až 16. století tolik oblíbené kremnické dukáty patřily k nevyhledávanějším evropským platidlům a jejich ražba byla ukončena až v roce 1881. Za Rakouské monarchie měla zdejší mincovna velmi významné postavení.

Kremnica / Wikimedia Commons, Public domain

Po zániku Rakousko – Uherské monarchie v roce 1918 se ve zdejší mincovně vyráběly československé peníze a medaile. V současné době mincovna slouží potřebám Slovenské republiky. Kremnická mincovna razí mince a také medaile od 14. století až dodnes a patří tak mezi nejstarší evropské mincovny.

Městský hrad v Kremnici

Na návrší, nad Štefánikovým náměstím, stojí Městský hrad v Kremnici, sestávající z románského karneru, kostela sv. Kataríny, hodinové věže, staré radnice zvané prétorium, a dvojitou hradební zdí se vstupní branou, věžemi a baštami.

Do hradního areálu se vstupuje gotickou branou a vedle ní stojí karner – rotunda sv. Ondreje, která je nejstarší stavbou hradu. V suterénu je zpřístupněna kostnice a v horní části kaple s gotickými nástěnnými malbami. Kostel sv. Kataríny je gotickou stavbou a tvoří dominantu hradu a Kremnice.

Gotická hodinová věž dostala název podle hodin, které na ni byly dříve umístěny. Stará radnice zvaná prétorium, je rovněž gotickou stavbou. Je zde umístěna expozice věnována baroknímu umění. Další expozice, která je věnována kremnickým zvonům je umístěna v Malé věži. Archeologická expozice z výzkumu hradu je umístěna zase v Severní věži a nachází se zde rovněž zajímavá expozice, která je pak věnována obraně města.

Štefánikovo náměstí se vyznačuje pěknou parkovou úpravou. Na tomto náměstí stojí sloup Nejsvětější Trojice, který patří k nejkrásnějším barokním sochařským dílům na Slovensku. Je zde rovněž barokní kašna. Kostel sv. Františka a františkánský klášter je také barokní stavbou s hodnotným barokním zařízením.

Mincovna v Kremnici

V historickém domě na Štefánikovém náměstí má sídlo mincovna, která byla založena již v roce 1328 a je stále v provozu. Kremnická mincovna tak patří mezi nejstarší dosud funkční mincovny v Evropě. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout pracovní nástroje starých mincmistrů a rovněž soubor zachovalých historických razících strojů. Jak již bylo řečeno, mincovna je stále v provozu a razí se zde státní platidla, pamětní mince a medaile.

Muzeum mincí a medailí v Kremnici

Muzeum má sídlo v historickém domě s gotickým portálem na Štefánikově náměstí. Můžete se zde seznámit se zcela unikátními numismatickými sbírkami z kremnické mincovny. Je zde také přehled zdejší tvorby medailí od roku 1508 po současnost. Seznámíte se rovněž s tradičními řemesly a dějinami města.

Hornické muzeum v přírodě – štola Andrej v Kremnici

Bývalá štola Andrej je sice mladšího data, pochází až z roku 1982, ale zahrnuje rovněž několik důlních děl od 16. do 19. století. V muzeu se vrátíte do doby, kdy se chodby štoly tesaly ručně a byla to pořádně těžká práce. Ve světle lamp se také dnes na stěnách štoly zalesknou zlatinky, bývaly však doby, kdy zde bylo možno najít zlaté nugety. Můžete si zde prohlédnout nejenom staré pracovní nástroje, které používali horníci, ale rovněž moderní stroje z 20. století.

Z městského opevnění se zachovala Dolní brána s dvojicí věží a renesančním arkýřem a na jižní straně města část hradeb s Červenou a Černou věží.

Termální koupaliště Katarína

Termální koupaliště Katarína se nachází na jižním okraji města v údolí Kremnického potoka. V areálu koupaliště je celkem pět bazénů, z toho čtyři venkovní a to plavecký bazén, relaxační bazén, dva dětské bazény a jeden menší krytý bazén. Zdejší bazény jsou napájeny termální vodou o teplotě 26 až 31 stupňů Celsia, která má blahodárný vliv na pohybové ústrojí. Je zde restaurace a stánek s občerstvením. V těsné blízkosti koupaliště je fitness, tenisové kurty, karavan-kemp a parkoviště.

Kremnica má také velmi pěkné hornaté a lesnaté okolí, ve kterém jsou vyznačeny cyklostezky a turistické stezky pro rekreační a náročné turisty. V zimním období jsou zde připraveny lyžařské vleky a kvalitní běžecké tratě. Kremnica má tedy nejenom hodnotné historické památky, ale také překrásnou přírodu.

napsal Jiří Glet

zdroje: turistika.cz, visitkremnica.com

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz