Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Kam ve středních Čechách v září: Vinobraní, festivaly nebo Národní svatováclavská pouť

Kam ve středních Čechách v září: Vinobraní, festivaly nebo Národní svatováclavská pouť

18.8.2024 - redakce Babinet.cz

Podívejte se na přehled akcí ve středních Čechách v měsíci září a vyražte s rodinou za zábavou. Těšit se můžete na vinobraní, keramické trhy, festivaly nebo Národní svatováclavskou pouť.

 

Free Festival, Brandýs nad Labem

5. – 14.9.

Multikulturní Free Festival je rodinnou akcí, která nabízí program na několika scénách nejen v zámecké zahradě, ale i v ostatních částech města. První dva dny festivalu patří části Noc Filmové Hudby, kde vystoupí hudebníci za doprovodu audiovizuálních, filmových, pyrotechnických a světelných efektů. V sobotu se koná Food Festival, jehož součástí je také škola vaření nebo gastrostudio. Stylovým zakončením víkendu plného hudebních vystoupení bude akce Polabský podzim.

foto / se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

Rock ‚n‘ Ride, MX Areál KBS UAMK, Benešov u Prahy

6. – 7.9.

Akce Rock’N’Ride je především o terénních motorkách, nespoutané sportovní atmosféře a adrenalinu. K vidění budou tři motocyklové disciplíny: Vytrvalostní závod Country Cross Memoriál Jaroslava Kuklíka, SuperEnduro a Dětský motokros. V ceně lístku je zahrnutý i vstup na páteční tréninky a kvalifikace SuperEndura pod umělým osvětlením. Ke kempování lze využít stanové městečko.

Gasparáda v Kolíně

6. - 7.9.

Mezinárodní divadelní festival se koná v Kolíně k poctě slavného rodáka Jeana Gasparda Deburaua už téměř tři desetiletí. Vychází z tradiční pantomimy v moderním pojetí a prezentuje i další směry nonverbálního divadelního umění (nový cirkus, černé divadlo, klaunerie, akrobacie a další). Festival reflektuje moderní trendy a nabízí pestrý program pro malé i velké.  Každoročně v historickém centru památkové rezervace Kolína účinkují ti nejlepší umělci nejen z Česka, ale také ze zahraničí.

Mozartovi svůdníci, zámek Liteň

7.9.

Letošní ročník prestižních pěveckých kurzů na zámku v Litni vyvrcholí scénickým koncertem Mozartovi svůdníci, který se uskuteční v nově upravené zámecké stodole. Divákům nabídne spojení mistrovské hudby a vynikajícího zpěvu se zámeckou atmosférou. Během večera zazní za doprovodu smyčcového kvarteta a klavíru nejznámější árie Mozartových oper Don Giovanni a Figarova svatba.

Zlatá expozice, Jílové u Prahy

7.9.

Nová oslňující expozice zlata v Regionálním muzeu v Jílovém nabídne pět místností blyštivé nádhery. Návštěvník bude svědkem znovuzrození magistra Kelleyho, projde improvizovanou štolou s interaktivními prvky a kromě zlata ze všech kontinentů si prohlédne repliku největšího zlatého nugetu na světě. Za pomoci moderních technologií se rozhýbají před očima staré těžní stroje, návštěvník se ocitne ve světě středověkých horníků, uvidí přehlídku luminiscenčních minerálů i zlatých mincí.

Vinobraní na Kačině, zámek Kačina

7.9.

Zámek Kačina zve na 13. ročník krajského vinobraní a dožínek. V krásném parku a na nádvoří empírového zámku vystoupí například Eddie Stoilow, UDG nebo Gamba Blues Band. To vše doplní vybraná česká a moravská vína a lokální gastronomie. Po celou dobu akce je možnost prohlídky zámku se dvěma tematickými okruhy.

Hrnčířské trhy, Beroun

7.- 8.9.

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. Trhy v Berouně jsou dvoudenní přehlídkou hrnčířů a řemeslníků, ke které patří dobré jídlo a pití, stejně jako pohodová hudební vystoupení. Návštěvníci se mohou těšit na dvě stě nejlepších keramiků, hrnčířů z Česka, ale i ze zahraničí. Součástí akce bude ukázka točení na hrnčířském kruhu nebo výpalu keramiky v peci na dřevo.

Festival parních lokomotiv, Benešov

13. – 15.9.

Pátý ročník festivalu vrátí příchozí do doby, kdy kolem tratí voněly saze, kouř a pára z parních lokomotiv. Výstava historických drážních vozidel bude probíhat v areálu depa v Benešově u Prahy a jízdy zvláštních vlaků na tratích v okolí Benešova u Prahy. Festival nabízí nevšední setkání tuzemských i zahraničních historických drážních vozidel, které se na jiných akcích běžně nepotkávají. Vozidla jsou prezentována návštěvníkům staticky na výstavě i v provozu na zvláštních vlacích.

Slaný na talíři

14.9.

Oblíbená akce na slánském Masarykově náměstí se letos koná již pošesté. Návštěvníci street food festivalu mají možnost ochutnat kulinářské speciality kuchyní z celého světa, tradiční i méně tradiční pokrmy, sýry, uzeniny, nápoje nebo třeba málo známé tropické ovoce. Food festival rozvoní náměstí ve Slaném v 10 hodin a bude zakončen ve 20 hodin.

Nymburský košt, Nymburk

14.9.

Na tradiční akci nebudou chybět vína, která se urodila na českých, moravských a zahraničních vinicích. Oblíbený nápoj doplní dobroty k zakousnutí, které se výborně snoubí s vínem, jako jsou klobásky, sýry, slané a sladké palačinky nebo výborná káva na povzbuzení. Celý den zpříjemní muzika. I letos bude vytvořena limitovaná edice sklenic pro tento ročník.

Setkání hornických měst a obcí, Jílové u Prahy

14.9.

Letošní ročník přivítá až 80 hornických spolků z České republiky, Slovenska Německa a Polska. Akce nese letos název Jílovský sCOUK, přičemž couk znamená rudnou žílu a malé „s“ značí setkání. Lidé se mohou těšit na program, který nadchne nejen zájemce o hornictví. Akci zahájí v sobotu průvod městem uniformovaných horníků s kapelami, tzv. „hornická paráda“. V parku za muzeem budou probíhat středověké slavnosti s královským průvodem, rytířskými turnaji, královskou mší, vystoupením kata i hrami a zábavou pro celé rodiny.

Mělnické vinobraní, Mělník

20. – 22. 9.

V historickém městě nad soutokem Labe a Vltavy se budou konat třídenní slavnosti, které nabídnou dobová i současná hudební vystoupení, pouliční divadla, šermířské souboje a akce pro děti. Bohatou nabídku gastronomických specialit a řemeslných stánků doplní vína a čerstvý burčák od vinařů nejen z českého regionu. Slavnost je vhodnou příležitostí k prohlídce historického města, zámku Mělník s vinnými sklepy ze 14. století a mělnického podzemí se středověkou studnou či kostnice.

Národní svatováclavská pouť, Stará Boleslav

27. – 29.9.

Národní svatováclavská pouť svým prvním ročníkem v roce 2003 navázala na staleté tradice velkých staroboleslavských poutí a slavností svatováclavského milénia v roce 1929. Poutní slavnost, která se stala hlavní událostí státního svátku Dne české státnosti, přivádí do Staré Boleslavi, spolu s představiteli církve a státu, tisíce poutníků. Vedle duchovního společenství je oblíbenou příležitostí k setkání při kulturních programech a lidové zábavě. 

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz