Rakovnicko pro letní a podzimní výlety nabízí mnoho zajímavých možností. Začít můžeme například v oblíbeném železničním muzeu v Lužné u Rakovníka, které je otevřeno až do října. V muzeu lze vidět největší sbírku parních lokomotiv na našem území, dieselové lokomotivy, ale i mnoho dalšího. Muzeum totiž vystavuje více než 30 lokomotiv, avšak prohlédnout si můžeme též zabezpečovací techniku.
Dalším cílem, kam je možné se vydat, je rozhledna u obce Pavlíkov pod Seneckou horou. Z rozhledny je impozantní výhled do rakovnické kotliny s městem Rakovníkem i na hřebeny Doupovských nebo Krušných hor. 21,5 metru vysoká rozhledna byla postavena v letech 2014-2015 a vstup na ni je volný.
V Pavlíkově však ještě zůstaneme, neboť milovníci umění jistě navštíví Galerii Anderle. Díla významného umělce Jiřího Anderleho si návštěvníci mohou prohlédnout každý den v čase 12-18 hodin. V galerii je rovněž umístěna zajímavá sbírka afrického umění z umělcovy sbírky. Dalším lákadlem Pavlíkova je muzeum motocyklů, kde lze vidět nejen motocykly české i zahraniční výroby, ale i nářadí a stroje používané před rokem 1950 k opravě motocyklů.
Na Rakovnicku však rovněž můžeme navštívit místo, kde se údajně měla zjevit Bohorodička. Najdeme ho v nedalekých Petrovicích a na místě zjevení Panny Marie se dodnes nachází tzv. Boží studánka. Poblíž byl pak v letech 1714-1715 na příkaz hraběte Jana Josefa z Valdštejna postaven kostel Navštívení Panny Marie. V obci též najdeme veřejnosti nepřístupný zámek.
V okolí Rakovníka lze též navštívit nedalekou obec Olešná, kde poblíž zámku najdeme stejnojmenný pivovar. Zámek v současnosti bohužel není přístupný, ale do Olešné vede z Rakovníka zajímavá turistická stezka, vhodná i pro cyklisty. Informační panely nás informují například o méně známé bitvě u Rakovníka, která předcházela bitvě na Bílé hoře. Cestou do Rakovníka můžeme na chvíli odbočit a vydat se na nepatrné pozůstatky hradu Hlavačov, vybudovaného na přelomu 12. a 13. století. Hrad zanikl v polovině 13. století díky rozsáhlému požáru,
Nelze minout ani přímo u silnice stojící menhir, nazývaný Kamenná panna. Legenda vypráví, že se jedná o zakletou dívku, která měla být potrestána za svoji bezbožnost. Někteří badatelé se však domnívají, že nejde o menhir, ale o křížový kámen, opracovaný přírodními podmínkami. Každopádně se ke Kamenné panně váže hned několik místních pověstí.
Do města Rakovníka můžeme vstoupit stylově historickou Vysokou bránou postavenou v 16. století. Věž vysoká 46 metrů má pět pater. Zajímavostí je, že v prvním patře se nacházelo vězení pro dlužníky. Samozřejmě nelze zapomenout na věhlasný rakovnický pivovar Bakalář, pojmenovaný podle známé rakovnické osobnosti, bakaláře Jiřího Pičky Píseckého, jenž byl velkým milovníkem piva.
Ve městě se také nachází židovský hřbitov, založený v roce 1635. Hřbitov zabírá plochu 4 000 m2. Zajímavostí je, že před několika lety byl na hřbitově natočen dokument o paranormálních jevech, které se zde mají objevovat. Přístup na hřbitov lze domluvit telefonicky.
Zdejšímu rozlehlému náměstí dominuje gotický chrám svatého Bartoloměje, stojící na místě původního kostela svatého Mikuláše. Nedaleko kostela najdeme Muzeum T.G.M., kde se návštěvník dozví mnoho zajímavostí o historii města. Celé Rakovnicko je díky své výhodné poloze i dobré dopravní dostupnosti skutečně vítaným cílem turistů.
napsal Petr Matura
zdroje: Mapy.cz, cs.wikipedia.org, rakovnicko.cz, pavlikov.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.