Pokud jste milovníky historie a chcete si užít návštěvu památek, avšak vyhnout se velkým davům turistů, pak určitě nemůžete vynechat středočeské město Kolín. Město bylo založeno již roku 1261 králem Přemyslem Otakarem II. Ten dal také pokyn k výstavbě dominanty města, chrámu sv. Bartoloměje. Výstavba chrámu pokračovala rovněž i za císaře Karla IV. Stavbu vedl významný stavitel Petr Parléř.
Chrám si prošel bouřlivými obdobími a několikrát vyhořel, naposledy v roce 1796, kdy z něj zbylo jen torzo. Dnes, díky mnoha rekonstrukcím, můžeme chrám znovu obdivovat v plné kráse. V současné době se dokončuje rekonstrukce interiéru chrámu, ale i tak lze s průvodcem kostel navštívit. Součástí nabízených prohlídek je též návštěva unikátní barokní kostnice, která byla po důkladné rekonstrukci otevřena veřejnosti. Bartolomějské, chrámové návrší nabízí rovněž návštěvu muzea, zvonici nebo případnou procházku po hradbách.
Na kolínském Karlově náměstí za povšimnutí stojí Vejgertovský dům. Jednalo se o měšťanský dům, založený ve 2. polovině 13. století. Zajímavostí je, že v letech 1494–1499 byl jeho majitelem Krčín z Jelčan. Dnešní klasicistní podobu získal v 19. století a v roce 2016 byla dokončena náročná rekonstrukce. Dnes se v něm nachází expozice v gotických sklepeních. Nedaleko najdeme i bývalý zámek a tehdejší zámecký pivovar.
Dalším zajímavým místem je bezesporu synagoga, postavená v letech 1642–1696. Kromě nádherně zrestaurované synagogy si lze prohlédnout též pracovnu rabína Federera, zřízenou v budově bývalé židovské školy. V infocentru, které je součástí synagogy, případným zájemcům bezplatně zapůjčí klíč ke starému židovskému hřbitovu s raně barokními náhrobky. Na hřbitově odpočívá také syn rabína Jehudy Löwa. Hřbitov se od synagogy nachází jen několik stovek metrů.
Abychom se na Kolín mohli podívat z výšky, můžeme navštívit vodárenskou věž, která je významnou technickou i architektonickou památkou, postavenou podle plánu známého českého architekta Františka Jandy, žáka Jana Kotěry.
napsal Petr Matura
zdroj: mukolin.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.