Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Pěšky po středních Čechách aneb poznejte rekordy hezky po svých

Pěšky po středních Čechách aneb poznejte rekordy hezky po svých

6.4.2024 - redakce Babinet.cz

Střední Čechy se pyšní nejdelší sítí značených pěších tras. Jejich délka dosahuje téměř 6000 km! Stejnou vzdálenost absolvují pasažéři transatlantického letu z Paříže do New Yorku. Ve středních Čechách se projdete po nejstarší turisticky značené trase, v blízkosti té opravdu nejstarší i po té vůbec nejdelší v republice.

První značená turistická trasa

Ta vůbec nejstarší trasa Klubu českých turistů byla vyznačena už roku 1889 a vedla mezi Štěchovicemi a Svatojánskými proudy. Dnes už se projdete pouze po její části, protože původní trasa vedoucí údolím řeky Vltavy byla zaplavena při stavbě přehrad Štěchovice a Slapy. „Replika“ trasy vede ze Štěchovic do Třebenic. Zpět se dostanete po naučné stezce Svatojánské proudy, na které vás čekají úzké skalní cestičky, výhledy na řeku Vltavu nebo tunel vytesaný do skály.

foto / Středočeská centrála cestovního ruchu

Nejstarší značená turistická trasa

Jelikož původní cesta ke Svatojánským proudům byla zaplavena, bývá za nejstarší dosud dochovanou trasu označována Cesta Vojty Náprstka. Trasa vedoucí mezi Berounem a Karlštejnem byla vyznačena ve stejném roce. Nese označení 0001 a je součástí nejdelší značené trasy u nás. Červená stezka odkazující na zakladatele Klubu českých turistů vás povede přes Svatého Jana pod Skalou a podél Bubovických vodopádů, známých ze satirického filmu Saturnin.

Nejdelší značená turistická trasa

A právě nejstarší značená trasa nesoucí označení 0001 je zároveň i tou nejdelší. O její skutečné délce se dodnes vedou spory, protože ve své původní trase se nedochovala. Jisté je jen to, že její délka přesahuje 200 km a začíná na berounském náměstí, respektive v Kalinově Vsi na Křivoklátsku. Součástí trasy je také česká trampská klasika Posázavská stezka z Pikovic do Kamenného Přívozu.

Další tipy na výlety na www.strednicechy.cz
FB: @DestinaceStredniCechy
IG: @VisitCentralBohemia

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>