Letošní rok se nese v duchu připomínání dvousetletého výročí narození světoznámého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Vydejte se po jeho stopách do středních Čech a zjistěte, kde pobýval, hrával a kde čerpal inspiraci.
Za hudebníkem světového jména se vydejte do Jabkenic poblíž Mladé Boleslavi. V domě, kde žil a tvořil, je dnes možné navštívit jeho památník. Dům stojící na okraji rozsáhlé obory s úchvatnými přírodními scenériemi, které mistra inspirovaly, býval původně myslivnou a sídlem lesního úřadu knížat Thurn-Taxisů. Právě tam vznikla nejvýznamnější z jeho děl: opery Hubička, Tajemství, Čertova stěna a další, dokončil tu i cyklus Má vlast. Dnes v památníku prostřednictvím autentické expozice nahlédnete do života rodiny Smetanových.
Smetana jistě hrával i na nedalekém zámku Loučeň. Při prohlídce celoročně otevřeného zámku nahlédnete mimo jiné i do koncertní místnosti nebo chcete-li hudebního salonku, kterému vévodí zachovalé křídlo. Je dost možné, že právě na tento hudební nástroj Smetana hrával. Na Loučeni se dochovala i partitura několika skladeb, které mistr věnoval hraběti Alexandrovi.
A kam dál za Smetanou? Smetanova vyhlídka na Vltavu u Třebsína zůstává pro návštěvníky uzavřena. Nic vám ovšem nebrání zadívat se odjinud do bývalých Svatojánských proudů v místě současné štěchovické přehrady, které pomyslně znějí ve Smetanově symfonické básni Vltava z cyklu Má vlast. Hluboké údolí Vltavy se skalnatými srázy jen kousek na jih od Prahy je jako stvořené pro milovníky romantického putování krajinou. Za úchvatnými výhledy se vydejte na Naučnou stezku Svatojánské proudy, která začíná ve Štěchovicích poblíž soutoku Vltavy se zlatonosnou říčkou Kocábou. Devítikilometrová trasa vede po levém zalesněném břehu řeky až do Třebenic a prochází i nad známou trampskou osadou Ztracenka. Je dobře značená, nepodceňte však pevnou obuv a své síly – trasa patří k těm náročnějším.
zdroj: .strednicechy.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.