Pohoří Chřiby najdeme v Jihomoravském kraji, mezi Kyjovem a Kroměříží. Nejvyšším vrcholem je Brdo (585 m n. m.), kde se nachází také stejnojmenná rozhledna s téměř stovkou schodů, otevřená v roce 2004 na místě původní dřevěné rozhledny, zbourané v 70. letech 20. století. Kolem rozhledny prochází červená turistická značka, která vede po hřebeni Chřibů a lze ji absolvovat jak na kole, tak pěšky.
Zajímavostí na trase je například nedokončená dálnice včetně nedokončeného mostu, jejíž stavba byla zahájena za protektorátu, ale nebyla nikdy dokončena. Pokud však hovoříme o Chřibech, nesmíme zapomenout na významnou turistickou křižovatku Chřibů Bunč, kde se také nachází lesní penzion.
Chřiby však nabízí také mnoho tajemných a památných míst, kupříkladu zříceninu hradu Cimburk, postaveného v letech 1327–1333 Bernardem z Cimburka. Za třicetileté války byl hrad vypleněn a od roku 1709 je uváděn již jako pustý. V opuštěném Cimburku se prý ukrývala banda zlodějů a loupežníků. Mezi nimi figuroval i jakýsi Pečinka, jehož jméno dodnes zdobí nedalekou rokli s výrazným skalním útvarem nazývaným „Pečinkova skála“.
Pečinka si našel spojence jménem Anděl. Společně se dopustili loupeže na zámku v Buchlovicích a následně prodávali ukradené cennosti v Kyjově. Nicméně, jak už tomu tak mezi podobnými kumpány bývá, došlo mezi nimi k neshodám. Pečinka nakonec Anděla v Buchlovicích udal. Anděl byl poté zajat a podroben hrdelnímu právu.
Uprostřed krásné chřibské krajiny se skrývá rovněž i několik barokních perel. Jednou z nich je střílecký hřbitov, známý svou sochařskou výzdobou a originální barokní architekturou. Střílecký hřbitov nechal vybudovat Antonín Amand Petřvaldský z Petřvaldu mezi lety 1730–1743. Plocha hřbitova zaujímá úctyhodných 2 000 m2. Hřbitov ve tvaru čtverce je obehnán mohutnou zdí z pískovcových kvádrů vysokých 3 až 10 metrů. Hřbitovu vévodí nadživotní postava anděla s popelnicí, štítem a pruty. Hřbitov je plný zajímavých soch a mystických symbolů.
Střílecký hrad je dalším místem, které zde můžeme navštívit. Jeho pozůstatky nabízejí pohled na okouzlující panorama. Hora svatého Klimenta je též zajímavým, významným archeologickým nalezištěm, které ukrývá pozůstatky hradiska a dřevěné kaple z 19. století. Existují indicie, které naznačují, že v dobách Cyrila a Metoděje zde mohl existovat velkomoravský klášter. Alespoň se tak domnívají někteří badatelé.
Jelikož letošní zima ještě neřekla své poslední slovo, je možné navštívit i malebnou Stupavu. V dřívějších dobách byly ve Stupavě provozovány sklárny a dnes si zde můžeme prohlédnout muzeum sklářství, které nám přibližuje dávnou činnost sklářů z oblasti Chřibů. Tato vesnice, ukrytá v údolí říčky Kyjovky v Chřibech mezi Koryčany a hradem Buchlov, nabízí řadu atrakcí. Stupava je známá především díky svému lyžařskému středisku, které se rozkládá na severním svahu kopce Vrše. Ačkoliv se nachází v nadmořské výšce v rozmezí jen 350 až 450 metrů, provozovatelé zde udržují dobré sněhové podmínky po celou zimu, a to i v období, kdy ostatní lyžařská střediska ve vyšších polohách už skončila. „Stupavský ledovec" je tedy zřejmě zaslouženou přezdívkou tohoto místního lyžařského svahu, jenž často vytváří dojem bílého zázraku uprostřed již jarně rozkvetlého okolí. Na jižní Moravě pak lze najít ještě i níže položené lyžařské areály, například v Němčičkách.
napsal Petr Matura
zdroje: cs.wikipedia.org, turistika.cz, obecstrilky.cz, stupava.cz
Vaše názory
pěkný tip na výlet
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.