Mnohé památky uzavřou s příchodem zimy své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Zámek Dobříš zve i letos na tradiční adventní trh s lokálními produkty, rukodělným vánočním zbožím a občerstvením. Na nádvoří zámku se uskuteční v sobotu 9. prosince od 11 do 19 hodin, vstupné je zdarma. Od středy do neděle je i v zimních měsících v zámecké Galerii JCM pro veřejnost otevřena také originální výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Seznamuje s více i méně známými historickými zajímavostmi a nechybí autentické repliky dobových předmětů.
Na vánočním trhu na zámku Dobříš nasajete o druhé adventní sobotě pohodovou předvánoční atmosféru. „V nabídce nebude chybět občerstvení - tradiční rybí a masové speciality, ochutnávky sladkých i slaných pochutin a samozřejmě lahodné nápoje jako svařené víno či vánoční punč, ale i pivo, káva a další. Těšit se můžete na stánky s ručně vyrobenými produkty a dekoracemi z chvojí, skla, keramiky či čokolády a mnoho dalšího. Adventní atmosféru podtrhne pohádkové prostředí zámku s tóny vánočních koled a vystoupení místních dětí ze ZUŠ,” zve na tradiční akci Kateřina Doušová ze správy zámku Dobříš. Dodává také, že po celý den budou probíhat prohlídky Zrcadlového sálu zámku Dobříš.
Kouzlo objevování v zámecké galerii
Galerii JCM v prostorách nad návštěvním centrem zámku Dobříš zaplnila pro letošní zimu unikátní výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi, kterou připravil Český egyptologický ústav při příležitosti 200. výročí rozluštění hieroglyfického písma a 100 let od objevu hrobky faraona Tutanchamona v egyptském Údolí králů. Na své si přijdou historici i laici včetně dětských návštěvníků.
Výstava představuje exponáty, které dokonale navozují atmosféru starověkého Egypta, včetně svítící kopie Rosettské desky, kopií soch královny Nefertiti a vysokých hodnostářů Tutanchamonovy doby či makety Tutanchamonovy pohřební komory. Unikátní je kukátko, které v návštěvnících navodí emoce a pocity, jež zažívali objevitelé Tutanchamonovy hrobky při prvním pohledu do jejího nitra. „Seznámíte se s počátky egyptologie, dozvíte se zajímavosti ohledně rozluštění hieroglyfického písma Jeanem-Francoisem Champollionem, až po největší boom, objevení Tutanchamonovy hrobky Howardem Carterem. Příběh kolem něj je více než vzrušujícím a dokazuje, že při každé činnosti bychom měli konat až do konce a nevzdávat se. Kromě osvěty a seznámení s významnou etapou našich dějin je neméně důležitým cílem výstavy také všechny návštěvníky včetně dětí inspirovat. Expozice je příběhem dvou silných osobností a lidských příběhů. Jean-Francois Champollion už ve svých devíti letech prohlásil, že rozluští egyptské hieroglyfy, všem byl pro smích, ale ve dvaatřiceti letech to skutečně dokázal. Když se v životě na něco zaměříte, dáte do toho veškeré úsilí a půjdete za tím, všechno je možné. Jedním z poselství expozice je fakt, že máme jít za svými sny a cíli,” říká jedna z autorek výstavy, doktorka Renata Landgráfová, ředitelka Českého egyptologického ústavu FF UK.
Výstava je přístupná v rámci komentovaných prohlídek od středy do neděle až do konce května 2024.
zdroj: zamekdobris.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.