Nastala doba výletů a mnoho z nás se vydává poznávat Českou republiku. Jedním z měst, které by neměl vynechat žádný turista, je město Žatec v Ústeckém kraji, ležící na řece Ohře. První zdejší prokázané osídlení pochází z halštatského období, kdy se zde nacházela osada. Žatec má proto velmi bohatou historii, s níž se můžeme seznámit v místním muzeu K. A. Polánka.
Muzeum kromě klasické expozice, která se věnuje historii a rozvoji města, nabízí také nejrůznější zajímavosti. Jednou z nich je menhir ,,Zakletá Panna“, který se původně nacházel na polní cestě z Března do Malnic, avšak kvůli stavbě silnice byl v roce 1985 přemístěn na zahradu žateckého muzea. Dalším unikátem je pak nedávno otevřená expozice ,,Žatecký poklad“. Poklad byl jako zcela kompletní vystaven po více než osmi desetiletích. Poklad má hmotnost 2,7 kilogramu ve zlatě a stříbře a čítá 357 mincí, z toho 337 denárů, například vydaných českými knížaty Boleslavem II. a Jaromírem I., dále obsahuje stříbrné hřivny, tedy polotovary, z nichž se daly vyrobit další mince či stříbrné šperky, pak zlaté toaletní soupravy a na závěr nás zcela jistě zaujme rovněž i nádherný prsten. Samotný poklad byl nalezen 27. dubna 1937 v prostoru dnešního Chmelařského náměstí, kde na místě bývalé usedlosti Stará pošta začal pod bývalou konírnou vznikat nový chmelařský areál. Výstavu provází velmi zajímavá multimediální projekce a muzeum nezapomnělo ani na děti, kterým historii přibližuje formou komiksu. Na prohlídku pokladu je však nutná rezervace. Další expozice muzea pak najdeme v objektu Staré papírny a v Křížově vile.
foto / Petr Matura
Ne nadarmo se městu přezdívá ,,Město chmele“. Historii chmelařství a pivovarnictví tu můžeme prostudovat hned na několika místech. Poblíž starého pivovaru lze navštívit muzeum pivovaru a vyběhnout je možné také na pivovarskou věž. Vynechat nelze ani návštěvu Chrámu chmele a piva, v němž najdeme sladovnu, kde se pořádají výstavy, Chmelařské muzeum, Chmelový orloj nebo rozhlednu Chmelový maják. Pivovarskou tematikou se zabývá rovněž i muzeum Homolupulů v baště žateckých hradeb. Vtipnou formou ve stylu Járy Cimrmana přibližuje chmelovou kulturu a chmelařský kraj. Muzeum vypráví život bájného národu Homolupulů a během jeho návštěvy se zcela jistě i pobavíte.
Méně se však již ví, že Žatec má také své podzemí. Každou sobotu lze navštívit strašidelné sklepení. Nachází se v ,,Jedové chýši“ v restauraci U Zlatého beránka. Prohlédnout si lze dvoupatrové středověké sklepy se strašidelnou expozicí. Dva sousedící domy jsou zde propojené tunelem, vybudovaným za 2. světové války. V prostorách restaurace najdeme také muzeum výpočetní techniky, kde odborníci zajásají nad skutečnými unikáty.
Lákadlem pro turisty je i další pamětihodnost, nedávno otevřená pro veřejnost. Je jí historický Mederův dům, o němž první písemná zmínka pochází z roku 1564. V nádherně zrestaurované památce si návštěvník například může prohlédnout bylinkářskou dílnu, expozici měšťanského domu nebo středověké sklepení s interaktivní expozicí.
Ve městě najdeme také zbytky středověkého opevnění, unikátní trafiku z období 1. republiky nebo nejmenší chmelnici na světě, nacházející se na náměstí Svobody. A nejednalo by se o město piva, kdybychom zde nemohli navštívit také několik pivovarů, nabízejících zlatavý mok a dobré jídlo. Na podzim se zde navíc pro veřejnost otevře i nákladně zrestaurovaná židovská synagoga.
napsal Petr Matura
zdroje: mesto-zatec,cz, muzeumzatec.cz,cestykrajem.cz,
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.