Jihočeský kraj je díky své malebné krajině i velkému množství historických památek přímo rájem turistů. Jedním z neprávem často opomíjených zdejších zajímavých míst je i novogotická stavba zámečku Český Rudolec ve stejnojmenné obci, která se nachází nedaleko Jindřichova Hradce.
foto / Petr Matura
Zámek byl postaven na místě původní tvrze, zničené požárem, a to rytířem Angelem Picchionim podle vlastního návrhu. Šlechtic se pravděpodobně inspiroval slavným italským zámkem Miramare, takže přezdívka ,,Malá Hluboká“ nás odkazuje spíše na novogotický sloh.
V průběhu druhé světové války zámek sloužil jako lazaret pro německé vojáky a na konci války byl několikrát vykraden a znárodněn. Roku 2001 zámek odkoupila obec, která jej v kritickém stavu prodala soukromé firmě. Zámek byl opuštěný několik let. V roce 2011 byl konečně zpřístupněn veřejnosti. Ze zámku se však zatím podařilo opravit pouze věž. I když zde nenajdeme žádné exponáty, které na zámcích obvykle očekáváme, jedná se o velice zajímavou prohlídku architektonického slohu, která je doprovázena poutavým výkladem místního průvodce.
Hned naproti zámku může návštěvník obnovit své síly v místním pivovaru, pojmenovaném po známém lupiči Graselovi. Ostatně turisté mohou v okolí absolvovat procházku po Graselově stezce, doprovázenou zajímavými informačními tabulemi. Na této trase se můžeme dozvědět nejen pravdu, ale pročíst si i legendy spojené se slavným lupičem Graselem. Stezka vede po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, takže je potřeba dobře zvolit turistickou trasu.
Johann Georg Grasel se narodil v roce 1790 a velmi brzy se stal lupičem a vrahem, o němž kolují skutečně nejrůznější pověsti. Jeho jméno se rovněž vžilo i jako nadávka. Jedna z legend například praví, že Grasel lstí vyloupil i zámeckou pokladnu v Českém Rudolci. Grasel byl nakonec dopaden, odsouzen a za své činy ve Vídni v roce 1818 popraven.
Kromě zmiňované trasy lze navštívit i blízký místní hřbitov, kde odpočívá i již výše uvedený šlechtic Angelo Picchioni - nebo zajímavý židovský hřbitov v blízké obci Markvarec. Hřbitov se nachází na okraji lesa a byl založen už roku 1794. Na hřbitově se nachází asi 200 náhrobků.
Vydat se také můžeme na rozhlednu U Jakuba nedaleko obce Valtínov, jež byla postavena v roce 2013. Po této dřevěné věži lze vystoupat do výšky necelých 34 metrů, odkud je krásný výhled do okolí. U rozhledny se nachází i občerstvení, lesopark a atrakce pro děti, jako jsou kupříkladu malé podzemí, nejrůznější prolézačky a podobně.
Od rozhledny se lze vydat na nenáročnou vycházku po mnoha zdejších skalních útvarech. Nejpopulárnějším z nich je zřejmě skalní útvar výstižně nazvaný „Ďáblova prdel“, a to zásluhou do očí bijící podoby právě s touto částí těla. Tento útvar je ze žuly a svůj skutečně zajímavý tvar získal zvětráváním. Ďáblova prdel je tak díky svému vzhledu asi nejznámějším skalním útvarem České Kanady. V okolí pak najdeme ještě například i další zajímavé skalní útvary Ďáblův chléb nebo Filipovy kameny.
napsal Petr Matura
zdroje: mapy.cz, malahluboka.cz,cs.wikipdia.org
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.