Velice pravděpodobně se na žádném místě v České republice nevyskytuje tolik strašidel, duchů a jiných nadpřirozených bytostí jako v Praze. Je to dáno dlouhou historií tohoto místa a tudíž i velkým množstvím historických objektů, ke kterým se váže nějaká děsuplná legenda. Například Liliovou ulicí, která vyúsťuje u dnešního Náprstkova muzea, se prý prohání bezhlavý templář na koni a na Hradčanech zase údajně kupříkladu najdeme bezhlavého mnicha...
Bazilika sv. Jiř / foto Petr Matura
V Praze se však vyprávěl též příběh, dokazující, že hranice mezi láskou a nenávistí je leckdy sotva postřehnutelná. Na Malé Straně žila kdysi vdova se svou krásnou dcerou Brigitou. Ve stejné době na Pražském hradě pracoval mladý italský sochař, který se do dívky okamžitě zamiloval a rozhodl se, že si ji vezme za manželku. Těsně před svatbou byl však odvolán za prací. Zapřísahal tedy Brigitu, že pokud mu bude nevěrná, nebude se s tím umět vyrovnat.
Byla to dlouhá doba, než se smutní milenci znovu setkali, avšak Brigita svůj slib dodržela a zůstala svému sochaři věrná. Jak už to tak ale bývá, lidská závist je nesmrtelná, a tak jedna žena Brigitu pomluvila. Sochaře přepadl šílený zármutek a současně rovněž i nezvladatelný vztek, Brigitu zabil a hodil ji do Jeleního příkopu. Tam bylo její tělo ukryto až do doby, kdy již bylo ve značném stadiu rozkladu.
Podezření po nalezení těla téměř okamžitě padlo právě na italského sochaře, jenž se k činu také přiznal. Byl mu udělen trest smrti. Mladík však požádal o to, aby před svou smrtí směl ještě tělo dívky vysochat. Avšak ve zohaveném stavu. Nakonec mu bylo vyhověno. A tak, podle legendy, dodnes stojí v chrámu sv. Jiří na Hradčanech poměrně strašidelná socha mladé, velice již zohavené dívky, mimo jiné i s vyhřezlými vnitřnostmi. Ve skutečnosti se však prý má jednat o vyobrazení „Marnosti“ z 16. století...
Muzeum strašidel / foto Petr Matura
Pokud se chcete s pražskými pověstmi a jejich dodnes se zde potulujícími přízraky seznámit důkladněji, zavítejte do tajemného světa pražských duchů. Muzeum pražských strašidel a pověstí v Mostecké ulici přímo v centru Prahy vám nabídne širokou paletu těch nejznámějších a nejděsivějších strašidel staré Prahy. Již cesta zasněženým, romantickým, lehce potemnělým starým městem vám navodí tu správnou, tajemnou atmosféru. Interaktivní expozice pak zcela jistě zaujme děti všech věkových kategorií a nudit se zde rozhodně nebudou ani dospělí návštěvníci.
Muzeum strašidel / foto Petr Matura
V přízemním prostoru muzea se můžete seznámit s příběhy stojícími v pozadí vzniku pověstí a výskytu strašidel, a to včetně jejich vizualizací. Sklepní prostory domu, jehož historie sahá až do počátku 14. století, pak návštěvníky zavedou přímo do města strašidel. Jsou zde vybudované modely uliček a zákoutí staré Prahy, kde se s tajemnými přízraky setkáte tváří v tvář. Vše je o to děsivější, že obsahová stránka expozice je navíc inspirována výhradně autentickými záznamy a legendami, nikoliv pouze jen nějakými působivými pohádkami.
Prohlédnout si zde můžete například Golema, Fausta, skřítky, kteří prý údajně vyděsili i samotného Otce vlasti, císaře Karla IV., čerta z Vyšehradu a mnoho dalších, strašidelných postav, spjatých se skutečně tradovanými pražskými pověstmi.
napsal Petr Matura
Vaše názory
zajímavý tip
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.