Český kras je v průběhu celého roku hojně navštěvovaným turistickým cílem. Návštěvníky zajisté zaujme romantický kraj, protkaný množstvím vyhlídek a jeskyní. Najdeme zde však také místa spjatá s dávnou historií i mystikou. Právě takovým místem je obec Svatý Jan pod Skalou, nacházející se asi dvacet kilometrů od Prahy v samém nitru CHKO.
foto Petr Matura
Historie této obce se začala psát již v druhé polovině 9. století. Právě tehdy se zde usadil poustevník, který později dal obci rovněž i jméno. Podle legend se nejednalo o nějakého obyčejného muže, neboť byl prý šlechtického původu. Jednat se totiž mělo o syna polabského knížete Gostimysla. Jiná legenda však zase praví, že jeho otcem byl nitranský kníže Pribina. Tak jako tak, světský život ho však zřejmě nelákal, a tak se kolem roku 880 n. l. usadil právě ve zdejší jeskyni, nacházející se pod mohutnou skalní stěnou. Jeho domovem se tato jeskyně měla stát na dlouhých 42 let.
Asi nejznámější legenda spojená se záhadným svatým Ivanem je ta o setkání s českým knížetem Bořivojem: ,,Bořivoj při štvanici na medvěda postřelil Ivanovu laň. Poraněná laň dovedla knížete až před Ivanovu jeskyni. Bořivoj tak nalezl Ivana a bylo mu velmi líto, že mu zabil jeho laň živitelku. Pozval tedy Ivana na svůj nedaleký hrad Tetín a nabídl mu, aby tam s ním pobýval. Ivan však nechtěl a vrátil se do své samoty“. Před svou smrtí prý údajně svatý Ivan sdělil knížeti poselství od sv. Jana Křtitele: „Tobě poručil Bůh po sv. Janu Křtiteli, abys po mé smrti toto místo vysvětil za kostel ke cti Panny Marie a sv. Kříže, ale sv. Jana Křtitele máš nazvati patronem.“
Ivan byl také pokoušen samotným ďáblem. Legenda vypráví, že Ivana v jeskyni pokoušeli zlí duchové, a proto chtěl údajně odejít. Před odchodem se mu však pod svatojánskou skálou zjevil svatý Jan Křtitel, jenž Ivanovi předal křížek, kterým údajně démony vypudil.
Zajímavé také je, že v minulém století byl proveden antropologický výzkum kostí, které byly v jeskyni nalezeny v 16. století. Podle antropologa Vlčka se jednalo o ostatky muže, jenž žil přibližně před tisíci lety a značnou část svého života prožil ve vlhku a chladu. Tím se tedy alespoň částečně potvrzuje tradovaná legenda o tom, že zde poustevník žil desítky let.
Podle informací uvedených na internetu se v tisku před nějakým časem objevila zajímavá zpráva týkající se Ivanovy jeskyně. Paní N. K. z Berouna prý uvádí, že si chodívala lehat na Ivanovo kamenné lože a následně se jí ztratily bolestivé kloubní potíže. Právě Ivanovo lože je tedy jedním ze záhadných míst jeskyně. Svatý muž na něm údajně spal.
Pobyt v poustevníkově jeskyni prý ulevuje lidem při různých onemocněních. Tato jeskyně též údajně pomáhá z obětí černé magie sejmout negativní energii. Dalším zajímavým místem v tajemné, až magicky působící jeskyni je například prohlubeň ve skále. Jedná se o oválný otvor velikosti lidské hlavy. Lidová legenda vypráví, že si sem Ivan skrýval hlavu před bitím bezbožných pastýřů. V pozdějších dobách sem prý lidé vkládali hlavu při bolestech a pocitech únavy, což údajně pomáhalo.
K vidění je zde rovněž také i hrob sv. Ivana s barokní sochou ležícího, kámen se stopami sv. Ivana, ale i bývalá klášterní krypta. Kdysi zde býval také kámen, na němž prý byly dlouho vidět stopy světcovy krve. Ten se však ztratil.
Zapomenout nesmíme ani na krasový pramen u studánky sv. Ivana, který je velmi vydatný a chutný. V letech 1904-1912 zde byly dokonce malé lázně a voda také bývala stáčena do lahví pod názvem IVANKA.
Svatý Ivan (dnes nověji Jan) pod Skalou je skutečně místem, které stojí za návštěvu. Kostel a jeskyně bývají otevřeny celoročně a vstup je dobrovolný. Ochutnat pramen, ze kterého pil již svatý Ivan, můžete také kdykoliv, jelikož je volně přístupný.
napsal Petr Matura
zdroje: svatyjan.cz, catholica.cz, cz.wiki.cz aj,
Vaše názory
zajímavý tip
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.