Středočeské městečko Velvary, nacházející se nedaleko Kralup nad Vltavou, má jistě co nabídnut a může být vhodným nenáročným turistickým cílem i díky dobré dostupnosti vlakem.
K Velvarům se váže úsměvná legenda spojená se stavbou Karlova mostu v Praze. Obyvatelé Velvar, prý kdysi na žádost císaře Karla IV., měli do Prahy doručit vejce. Těch se při stavbě kamenného mostu nedostávalo. Jako příměsi do malty jich bylo potřeba skutečně velké množství. Velvarští vše ovšem nesprávně pochopili a vejce uvařili natvrdo, aby se jim cestou nerozbila. V Praze si tak utrhli ostudu a stali se terčem posměchu.
foto Petr Matura
První zmínka o městě pochází již z roku 1282. Zajímavý je i údajný původ názvu města Velvary. Maďarský vojevůdce měl prý v noci sen, jak mu nějaký muž podává střídku chleba. Pojmenoval proto město střídka chleba, což je maďarsky Belvar - a počeštěno to znělo jako Velvar. Podle jiného názoru je název odvozen od slova var, což ve staré češtině znamenalo obydlený dům. A vyskytl se i názor, že se jednalo o obec velvarů, tedy lidí, kteří často vařili.
Slovo var však nejpravděpodobněji označovalo místa, kde ze země vyvěrají prameny. Název tedy bude zřejmě souviset s názvem bývalé osady Malovary, která již nyní s městem splynula a nachází se v jeho západní části.
Velvary byly jako správné královské město obehnány hradbami a ústily do něj čtyři brány. Do dnešní doby se dochovala Pražská brána, postavená v roce 1580 vlašským stavitelem Bartolomějem Vlachem na místě původní gotické brány. Dnes se v jejích prostorách konají příležitostné výstavy. Ještě před vstupem do města touto branou mineme kostel sv. Jiří, vybudovaný v letech 1613–1615.
Náměstí pak dominuje původně renesančně-barokní budova radnice s nádherným podloubím, přestavěná v letech 1793–1797. V radnici se dochovalo městské vězení - šatlava, přístupné výjimečně například při slavnostech města. Uprostřed náměstí se nachází mariánský sloup z první poloviny 18. století. Sloup také připomíná morovou nákazu z roku 1713.
Hned za radnicí můžeme vidět nádherný kostel sv. Kateřiny, připomínaný již v roce 1337, který v sakristii ukrývá fragmenty původních nástěnných maleb. Kostel také nabízí renesanční prvky, avšak jeho hlavní současná podoba je barokní.
Na náměstí najdeme několik zajímavých domů, zmínit můžeme například Panskou hospodu č. p. 10, postavenou v letech 1696 -1698 na místě vyhořelého renesančního hostince - nebo Bártovský dům č. p. 8 s vyobrazením štíra v kartuši na průčelí domu. Nedaleko náměstí se též nachází velmi zajímavé muzeum, kde se dozvíme o historickém vývoji městečka a jeho slavných rodácích, jako byla například Berta Mühlsteinová, spisovatelka, básnířka a feministka, spolupracovnice a přítelkyně Karoliny Světlé, členka a po určitou dobu i jednatelka Amerického klubu dam, známého spolku představitelek ženského hnutí v Čechách ve 2. polovině 19. století.
Po prohlídce Velvar můžeme navštívit další nedaleké zajímavé místo. Je jím kaplička Nejsvětější Trojice, postavená v roce 1711 u studánky Svěcenky pod Radovičem u Velvar. Kdysi lidé věřili, že pramen studánky je zázračný a pomáhá léčit především oční neduhy. Svého času zde bydlel dokonce rovněž i poustevník. I když dnes voda není pitná, jedná se o velice klidné místo, přímo vybízející k relaxaci. V blízkosti pak najdeme též volně přístupnou vyhlídku Radovič. Z Velvar se na toto místo dostaneme necelé dva kilometry dlouhou trasou.
napsal Petr Matura
zdroje: wikipedia.org, velvary.cz,mapy.cz aj.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.