Letní prázdniny lákají k výletům i poznávání. Navštívit můžeme také méně známé památky, které si však rovněž zaslouží naši pozornost. Například město Sušice a okolí jich nabízí hned celou řadu. Zajímavostí jsou již i místní mosty přes řeku Otavu. Na březích Otavy kdysi vznikly dvě rýžovnické osady, Sušice a Nuželice. Jedinou spojnicí mezi nimi býval v minulosti pouze jen brod v místě, kde dnes najdeme velký betonový dopravní most u kapucínského kláštera. V dnešní době spojuje oba protilehlé břehy řeky Otavy v katastrálním území města Sušice celkem sedm mostů.
foto Petr Matura
Svoji pouť můžeme začít například v samotné Sušici. Její dominantou je kaple sv. Anděla Strážce, nazývaná také lidově Andělíček, vypínající se nad Sušicí ve výšce 551 metrů nad mořem. Postavena byla roku 1683 na památku obětem moru, které zde byly pohřbívány. Naskytne se vám odtud nádherný výhled nejen na město, ale i do celého okolí. Ze Sušice vede ke kapli i křížová cesta. Kaple samotná by měla být kromě mší v turistické sezoně přístupna jednou týdně, avšak je samozřejmě lepší ověřit si vše v místním turistickém informačním centru.
Ve městě lze též navštívit i muzeum Šumavy nebo si prohlédnout několik místních kostelů. Zajímavostí je, že v Sušici je pochován věhlasný léčitel páter František Ferda, který zde žil od roku 1976 až do své smrti v roce 1991. Po prohlídce města je pak možné osvěžit se v místním pivovaru.
Ze Sušice to není daleko na zámek Hrádek. Ten byl v dezolátním stavu, dokud se o jeho záchranu nezasloužil dnešní soukromý majitel Ing. arch. Pavel Lejsek, který do jeho záchrany vložil doslova celou duši. Roku 2010 byl tak zámek poprvé otevřen veřejnosti. V zámku se nachází muzeum buditele a spisovatele Františka Pravdy a unikátní kaple sv. Valburgy, která je jedinou kaplí zasvěcenou této světici u nás. Zámek nabízí i zámecký park, restauraci, wellness a ubytování. Samozřejmostí je rovněž nabídka prohlídek citlivě rekonstruovaného zámku, který i přes dnešní komfort není komerčním projektem.
Asi dva kilometry od zámku se nachází románsko-gotický kostel sv. Vavřince u obce Zdouň a navštívit lze též i čtyři kilometry vzdálenou rozhlednu Svatobor. Další zajímavou památkou jsou pozůstatky tvrze Kašovice, ležící nedaleko cesty k zámku Mokrosuky.
Samotný zámek Mokrosuky můžeme navštívit poprvé v historii právě tento rok, kdy byl po nemalém úsilí zpřístupněn veřejnosti. Zámek je postaven na místě původní tvrze, jež se zde pravděpodobně nacházela již v roce 1421. Zámek dnes nabízí renesanční podobu. Půvabné jsou místní otevřené arkády, které přímo vybízejí k procházce.
Rovněž i tato historická památka měla namále, ale v roce 2008 ji získal nynější majitel, bývalý šermíř pan Jan Jelínek, který je také mistrem kovářem a mečířem. Tento rok byla v zámku otevřena expozice věnovaná jak jinak než fenoménu historického šermu a vývoji chladných zbraní. Zájemci si mohou všechny zde vystavené zbraně vyzkoušet a samozřejmě se s nimi i vyfotografovat. Zámkem většinou provádí sám pan majitel nebo některý z jeho synů, takže prohlídka určitě zaujme každého. Zámek Mokrosuky také nabízí romantické ubytování v několika pokojích a jednoduché občerstvení.
Po prohlídce zámku je možné ještě navštívit i nedalekou ves Hory Matky Boží, kde v budově bývalé školy najdeme malé muzeum. Zde se kromě historie osady dozvíme i o řemeslech, která byla v kraji nejvíce zastoupena, jako je například ševcovství nebo knoflíkářství. V minulosti se tady též těžilo stříbro. Rozvoj dolování výrazně podpořil král Ludvík Jagellonský, když osadu dne 12. listopadu 1522 povýšil na horní město a udělil mu trhové a várečné právo. Kromě toho městu věnoval i znak s pečetí a místní obyvatele osvobodil od poddanství. Bohužel těžba se zde přestala vyplácet, a tak byla časem zastavena.
Jak je již zřejmé i z názvu, místní patronkou byla Panna Marie, jíž byl zasvěcen zdejší kostel, barokně přestavěný v roce 1637. Zajímavá je i kalvárie z 19. století, vedoucí ke kapličce Proměnění Páně, která je velmi pozitivním místem a vybízí k odpočinku. Nachází se zde dokonce kdysi snad i léčivý pramen, který však dnes již bohužel není pitný.
napsal Petr Matura
zdroje: zamekhradek.cz, sumavanet.cz, zamekmokrosuky.cz, mestosusice.cz aj.
Vaše názory
moc pěkný tip na výlet
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.