Hlavní dominantou města Mladá Boleslav je bezesporu hrad nad soutokem řek Klenice a Jizery. Založen byl již ve 13. století. Jeho dnešní podoba pochází z 18. století a v současné době zde sídlí Státní okresní archiv a Muzeum Mladoboleslavska.
foto: Petr Matura
Nedaleko hradu se nachází další historicky významná budova zvaná Templ. Svůj název získala podle pověsti, která vypráví, že zde nějaký čas sídlili příslušníci zrušeného řádu templářů. Ve skutečnosti však byla postavena v roce 1490 Janem Císařovským z Hliníka.
Zájemci o letectví jistě nemohou vynechat letecké muzeum Metoděje Vlacha, které nabízí unikátní sbírku historických letadel, včetně repliky letadla Metoděje Vlacha. Ten v roce 1912 vzlétl s vlastnoručně vyrobeným strojem právě z Mladé Boleslavi. Většina zdejších strojů je funkčních. Návštěvníci si však mohou vyzkoušet rovněž i letecký simulátor nebo se sklouznout po evakuační skluzavce. V muzeu je také umístěna sbírka leteckých uniforem, radiostanic a dalších leteckých přístrojů.
Samozřejmě by prohlídka města nebyla úplná, kdybychom vynechali návštěvu muzea Škoda. Muzeum se nachází na autentickém místě – v bývalých výrobních halách, ve kterých se až do roku 1928 vyráběly věhlasné automobily.
Zpestřením pro turisty je dále například tzv. ,,Metalová cesta Mladou Boleslaví“. Ta je dlouhá 7 kilometrů a potkáte na ní 16 informačních panelů. Jedná se o informační panely zhotovené uměleckým kovářem Davidem Szalayem. Panely návštěvníky upozorní na zajímavou historii města a na detaily, které bychom jinak mohli lehce přehlédnout. Panely jsou interaktivní a návštěvník si například může zvolit, jaký výklad ho zajímá.
Milovníci fauny pak jistě nepohrdnou návštěvou místní lokality Radouč, která je domovem divokých králíčků a zejména pak neustále se rozrůstající kolonie sysla obecného. Syslové zde před několika lety našli domov a zřejmě jim místní poměry svědčí, jelikož z původních několika párů se zde rozrostlo obrovské syslí sídliště.
V roce 2006 místní kolonii ohroženého sysla obecného hrozilo vyhynutí, neboť čítala pouze 5 jedinců. V roce 2007 naštěstí město Mladá Boleslav provedlo první výraznější zásah na této lokalitě pokosením travního porostu. Tím se zlepšily životní podmínky nejen pro sysly, ale i pro divoké králíky. V roce 2010 měla již místní syslí kolonie 35 – 40 jedinců. Tito roztomilí živočichové se nebojí ani návštěvníků, kteří sem rádi chodí fotografovat - a také krmit. Krmení však neschvalují ochránci zvířat a ani vedení města, protože návštěvníci sysly prý překrmují, navíc některá strava není vhodná - a bohužel tak často dochází k úhynu. Během své návštěvy si dejte pozor, abyste si v odloženém zavazadle neodnesli domů věčně hladového, zvědavého jedlíka. Pejsci sem pak mají povolen vstup pouze na vodítku.
Pokud se dostatečně pokocháte pohledem na místní neposednou faunu, můžete se vydat na blízkou zříceninu hradu Michalovice. Pozůstatky hradu, založeného rodem Markvarticů už ve 13. století, leží pouhé dva kilometry pěšky od Radouče. Mezi jeho majitele patřil také známý oblíbenec krále Václava II., rytíř Jan z Michalovic. Hrad vystřídal řadu majitelů a od roku 1513 se již uvádí jako pustý. Při hledání pokladu v 19. století se naklonila hradí věž a částečně se zřítila. Naštěstí však byla její stabilita zabezpečena a v současné době je přístupná veřejnosti. Rozhodně si nenechte ujít místní vyhlídku na údolí řeky Jizery, kterou obdivoval i básník Karel Hynek Mácha při své zdejší návštěvě v roce 1835.
V okolí Mladé Boleslavi pak samozřejmě najdeme mnoho dalších zajímavých míst, takže si na návštěvu zdejšího kraje vyhraďte skutečně dostatek času.
napsal Petr Matura
zdroje : www.mb-net.cz, hrady.cz, www.icka.cz aj.
Vaše názory
:))
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.