Necelých deset kilometrů od středočeské obce Zbraslavice se nachází malá osada Ostrov, která nás překvapí unikátním muzeem, jež bylo otevřeno teprve nedávno. Muzeum Ostrov lidových krojů nabízí návštěvníkům unikátní sbírku historických venkovských oděvů České republiky a je umístěno v bývalé hospodářské budově, která sloužila především jako chlévy a stáje. Zastoupeny jsou zde všechny významnější regiony Čech, Moravy a Slezska. K vidění je tady 260 úplných lidových krojů, 190 ženských krojů, 40 mužských a 30 dětských. Muzeum také vydalo unikátní knihu ,,Atlas lidových krojů České republiky“, jež je výsledkem badatelské činnosti v průběhu budování expozice muzea. Naší pozornosti pak neunikne ani sousední zrekonstruovaný barokní zámeček, upravený dnes do podoby z šedesátých let 18. století, který stojí na místě původní románské tvrze z 13. století.
foto: Petr Matura
Po prohlídce muzea a vkusně zrestaurovaného okolí se můžeme přemístit do blízké obce Bohdaneč, kde najdeme kostel Zvěstování Panně Marii. Jeho vznik lze datovat do druhé poloviny 13. století. Kostel v gotickém slohu má obdélníkovou loď a pětiboce ukončený presbytář s přilehlou sakristií na severní straně.
Nedaleko obce Bohdaneč je také možné navštívit unikátní rozhlednu ,,Bohdanka“. Tento dřevěný kolos stojí na návrší nad obcí Bohdaneč. Nejsnadněji se sem dostaneme po silnici z Ledče nad Sázavou do Zbraslavic nebo ze Zruče nad Sázavou. Rozhledna byla postavena z „kulatého dřeva“ za pomoci ocelových spojů. Svou výškou 52 metrů nemá obdoby nejen v České republice, ale ani v Evropě. Slavnostně byla tato rozhledna otevřena 14. května 2011. Když zdoláme 216 schodů, z výšky se nám naskytne výhled na Krkonoše nebo jižní Čechy.
V okolí se pak dále nachází například sklárna Jakub v Tasicích, která byla dějištěm televizního seriálu režiséra Jaroslava Dudka z roku 1985 „Synové a dcery Jakuba skláře“. Od roku 1960 je sklárna prohlášena kulturní a technickou památkou. Nyní je provozována jako sklářský skanzen. Jde o jednu z nejstarších dochovaných skláren v České republice a zároveň také i ve střední Evropě. Sklárna se v minulosti soustředila například na výrobu křišťálových lustrů. Dodnes máme dochovaný například zde vyrobený křišťálový lustr v již zmiňovaném kostele Zvěstování Panny Marie v nedaleké Bohdanči.
Areál sklárny představuje vzácný konglomerát budov, stavěných od konce 18. století do konce 20. století pro potřeby provozu a v důsledku vývoje technologií a zpracování skla, který je příkladem kontinuálního vývoje industriální architektury. Jedná se o architektonicky nejhodnotnější a nejstarší českou a současně evropskou sklárnu, kde je zároveň dodržena tzv. teorie posledního dne, což znamená, že veškeré podstatné výrobní zařízení a nářadí je ve všech objektech stále přítomno na stejných místech, na jakých se nacházelo v době ukončení výroby. Pro všechny tyto hodnoty byla tato huť v roce 2014 prohlášena národní kulturní památkou České republiky. V areálu sklárny se nachází prodejna skla s výrobky dříve vyráběnými v Tasicích a rovněž i s výrobky jiných českých skláren.
Tímto regionem prochází i hustá síť turistických stezek. Mezi tyto pěší trasy lze zařadit i nově zbudovanou naučnou stezku vedoucí přes přírodně cenná území. Doplněná je zastávkami s vysvětlujícím textem ohledně přírody i historie tohoto kraje. Stezka nás povede krásnou krajinou okraje Středočeské vrchoviny, kde se seznámíme s místními zajímavostmi z oblasti biologie, historie i současnosti. Postupně lze také navštívit několik místních rybníků.
napsal Petr Matura
zdroje: muzeumkroju.cz, kutnohorsky.denik.cz, obecbohdanec.cz
Vaše názory
pěkný tip na výlet, děkuji
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.